Yükleniyor...

Avrupa Birliği, Rusya’yı SWIFT’ten Çıkartmaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği, Rusya'yı küresel finansal işlemlerin temelini oluşturan Küresel Bankalararası Finansal İletişim Birliği'nden (SWIFT) çıkartmak için harekete geçti.

SWIFT 2

Avrupa Birliği, Rusya’yı küresel finansal işlemlerin temelini oluşturan Küresel Bankalararası Finansal İletişim Birliği’nden (SWIFT) çıkartmak için harekete geçti.

Avrupa Birliği, Rusya’yı SWIFT’ten çıkartarak veya kısıtlayarak, Rus kurumlarının Rus olmayan kuruluşlarla herhangi bir bankalar arası işlem gerçekleştirmesini engelleyerek, küresel finansal sistemden etkin bir biçimde kesmeyi planlıyor.

İtalya, Macaristan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi başlangıçta harekete karşı çıksalar da bu kararlardan vazgeçtiler ve desteklerini bildirdiler. Almanya da Rusya’ya yönelik “hedefli ve işlevsel” kısıtlamalardan yana.

ABD Başkanı Joe Biden da, Rusya’nın SWIFT’ten çıkartılması kararını kamuoyu önünde desteklemeyi düşünüyor.

Beyaz Saray basın sözcüsü Jen Psaki basına verdiği demeçte, yönetimin Rusya’ya SWIFT yasağını hiçbir zaman masadan kaldırmadığını ifade etti.

“Kesinlikle bununla ilgili tartışmalar olacak. Bildiğini gibi SWIFT 11.000 bankayı birbirine bağlayan bir mesajlaşma hizmetidir. Çoğu kişi Rusya’nın bunu aşmanın bir yolu olduğunu ifade edebilir. Ancak kesinlikle masada bir seçenek olmaya devam ediyor”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner