Yükleniyor...

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi ICO’yu İnceliyor!

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), düzenlenmesi gerekip gerekmediğini karar vermek için İlk Para Teklifi (ICO)'nun incelenmeye başlanacağını duyurdu.

AB ICO

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), düzenlenmesi gerekip gerekmediğini karar vermek için İlk Para Teklifi (ICO)’nun incelenmeye başlanacağını duyurdu. Hareket, Avrupa Ekonomik Alanı içerisindeki kripto para birimleriyle ilgili faaliyetlerin düzenlenmesinde tek boyutta bir yaklaşımın neden olduğu düzenleyici belirsizliğine son vermenin daha geniş bir hedefinin bir parçası.

ICO’lar henüz mevcut olmayan bir ürünün gelecekteki bir değeri konusunda etkili vaatlerde bulunan kripto para birimleri çıkararak başlangıç için fon sağlanmasına aracılık ediyor. Ancak, potansiyel yatırım risklerinden dolayı zaman zaman sorunlarla gündeme gelebiliyorlar.

ICO’lar AB için bir endişe kaynağı haline gelmiş durumda ve ICO’ları inceleyerek düzenleyici rehberliği sunmanın en iyi yolunun bulunması hedefleniyor.

AB Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesinin bir oturumunda konuşan Avrupa Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkanı Steven Maijoor şunları söyledi:

Bu ICO’lardan bazıları bir finansal araç gibi. Bir finansal araç söz konusu olduğunda bütün bir düzenleyici çerçeve altına girer.

Maijoor ayrıca, ESMA’nın ICO’ların mevcut düzenlemelere nasıl uyduğunu ve daha geniş sermaye artırımı sektöründeki rekabeti nasıl etkilediğinin de inceleneceğini söyledi. Bazı eleştirmenlere göre ICO’lar yaşayabilirliklerini gösterecekler ya da geleneksel sermaye artırımı ile karşılaştırıldığında ne gibi faydalar sunduklarını gösterecekler.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, Şubat 2018’de yeni kripto para birimlerinin satışlarının çoğunun menkul kıymet satışı olarak kabul edilmesi gerektiğine inandığını söylemişti. Ancak şu ana kadar SEC hangi kripto para biriminin menkul kıymetler olduğunu ve hangi kripto para biriminin yardımcı bir araç olduğunu açıkça belirtmeyi reddetti.

Sınıflandırmadaki bu belirsizlik, kripto para firmaları ve yatırımcılar için potansiyel bir tehlikeye neden oluyor. Şu ana kadar Avrupalı düzenleyiciler perakende yatırımcılara kripto varlıklar konusunda uyararak kendilerini sınırlandırmalarını öneriyorlar, ancak bu yeterli gelmiyor.

ICO’ların Düzenlenmesi

Avrupa Bankacılık Otoritesi Başkanı Andrea Enria, ICO’larla ilgili mevcut duruma bir çözüm önerisinde bulunmak için milletvekillerine ICO gibi yeniliklerin belirli bir AB kuralları olmaksızın gelişmesine izin verilebileceğini söylemişti.

Tüketici uyarıları, tüketiciler arasındaki bu yatırımlar için güvenlik ağı bulunmadığı konusunda farkındalık yaratmada yeterince etkili görülmüyor.

Bakan ayrıca, tek bir AB pazarı olması gerektiği konusunda ulusal düzenleyicilerin pazardaki gelişmeleri ve girişimleri Avrupa düzeyinde daha fazla düzenlemenin gerekli olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner