Yükleniyor...

Blockchain ile Dünyanın İlk Telefon Görüşmesi Yapıldı!

Pundi X, ilklerinin yanına bir yenisini ekledi ve yeni Blockchain tabanlı akıllı telefonuyla dünyanın ilk Blockchain telefon görüşmesinin yapıldığını duyurdu.

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon

Pundi X, ilklerinin yanına bir yenisini ekledi ve yeni Blockchain tabanlı akıllı telefonuyla dünyanın ilk Blockchain telefon görüşmesinin yapıldığını duyurdu. Pundi’nin iddiasına göre, “merkezi mobil operatör” kullanılmadan, Blockchain ile telefon görüşmesinin yapılabilmesi mümkün.

Singapur basınında yer alan şirket, basın bültenlerine ek olarak aynı zamanda özel bir yapı taşı (Function X veya F(X) olarak adlandırılan) dahil olmak üzere yeni telefonu desteklemek için kendi uygulama katmanlarını da duyurdu. Pundi’nin basın açıklamasına göre, uygulama ekosistemi “tüm uygulamaları, web sitelerini, iletişimleri ve verileri dağıtmak” amacıyla oluşturuldu.

Yeni XPhone’da çalışan Pundi’nin özel Android 9 dağıtımı olan F(X)OS işletim sistemi, başka bir açıklama yapılmasa da diğer Android ekosistem uygulamalarıyla tam uyumluluğa izin veriyor. Şirket, görünüşte basitçe bir telefonun basın fotoğraflarını paylaşmış olsa da diğer üreticilerin test etmesi için F(X)OS’nin kullanılabileceğini de belirtiyor.

Bir Telefondan Daha Fazlası

Blockchain Telefon

Şirket ayrıca FXTP Protokolü, F(X)IPFS (InterPlanetary Dosya Sistemi) ve F(X) Docker’ı da duyurdu. Pundi’nin ekosisteminin hem halka açık IPFS adresleme sistemine hem de bir Docker paketleme sistemi üzerinden kullanacağı görülüyor.

Pundi, standartlaştırılmış ama yıllardır kullanılan HTTP internet protokolünün FXTP protokolü lehine kullanılmasını engellemeyi planlıyor. Her Pundi cihazı ağlarında bir düğüm görevi görecek, ancak her bir düğümün kesin fonksiyonu hakkında başka bir ayrıntı paylaşılmış değil. Mesela düğümler tam blok zincirini depolayacak mı, gibi.

Şirket, merkezi olmayan internet protokolünün “müdahale olmadan iletişimi garanti edeceğini ve kullanıcıların başkaları tarafından paylaşılan verilere doğrudan erişebilmelerini” sağlayacağını söylüyor.

Pundi, Blockchain tabanlı akıllı telefonunu ilk duyuran marka değil. Daha önce HTC’nin bu yılın üçüncü çeyreğinde Blockchain tabanlı akıllı telefonu Exodus’u piyasaya süreceği öne sürülmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner