Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde Dijital Euro Hakkında Konuştu

Bir Bloomberg haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, bankanın dijital euroyu diğer politika yapıcıların bir danışma görüşmesinden sonra bu yıl bu kararı kabul etmesi şartıyla 2025 civarında başlatabileceğine inanıyor.

avrupa merkez bankasi baskani lagarde dijital euro hakkinda konustu

Bir Bloomberg haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, bankanın dijital euroyu diğer politika yapıcıların bir danışma görüşmesinden sonra bu yıl bu kararı kabul etmesi şartıyla 2025 civarında başlatabileceğine inanıyor. Bloomberg TV ile bugün yaptığı röportajda Lagarde şunları söyledi:

“Doğru yaptığımızdan emin olmalıyız – bunu Avrupalılara borçluyuz.”

Ona göre, tüm tartışmalar ve hazırlıklar yaklaşık dört yıl veya belki biraz daha uzun sürebilir:

“Tüm süreç -gerçekçi olmak gerekirse- benim görüşüme göre dört yıl daha, belki biraz daha fazla sürecek.”

Avrupa Merkez Bankası, dijital euronun başlatılmasıyla ilgili yapılan son danışmalarda alınan yaklaşık 8.000 yanıtı analiz etmeyi bekliyor. Analiz, AB parlamentosuna ve bankanın yönetim kuruluna gönderilecek. Bu yönde daha fazla adım atılması gerekip gerekmediğine karar vermek ise onlara kalacak. 

Kararın bu yıl içinde açıklanması bekleniyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner