Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Vatandaşlar Anonim Bir CBDC İstemiyor

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, AB vatandaşlarının dijital euroyu kullandıklarında gizlilik koruması istediklerini ancak anonim bir CBDC de istemediklerini belirtti.

avrupa merkez bankasi baskani lagarde tuketiciler anonim bir cbdc istemiyor

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, AB vatandaşlarının dijital euroyu kullandıklarında gizlilik koruması istediklerini ancak anonim bir CBDC de istemediklerini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lagarde, tüketicilere “tüketicilerin yararına çalışacak” dijital para birimleri sunmanın kendilerinin görevi olduğuna inanan dünya çapındaki en az 80 merkez bankasının görüşlerini dile getirdiğinden bahsetti.

CBDC’yi banknotlar gibi kullanılabilecek para birimleri olarak tanımlayan Lagarde, diğer taraftan banknotların sahip olduğu anonimlik derecesini sunmayacağını söyledi. 

Lagarde, tüketicilerin bu CBDC’nin anonim olmasını istemediğini söylüyor. Ona göre birçok anket, CBDC’lerin anonim olmasının istenmediğini ortaya koyuyor. Bu konuda yorum yaparken Lagarde, tüketicilerin anonim kalmanın risklerini anladıklarını, dolayısıyla yalnızca gizlilik korumasını tercih ettiklerini söylüyor. 

Dijital euro hakkındaki yeni ECB raporu da bununla ilgili. Daha önce bildirdiğimiz üzere, AB Merkez Bankası bir CBDC kullanmanın tüm risklerini, olası tasarımını ve kullanımını incelemeyi planlıyor.

Daha önce Christine Lagarde, ECB için CBDC’nin oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin en az dört yıl sürebileceğini belirmişti. Çin ise dijital yuanını (DCEP) halihazırda test ediyor ve diğer Avrupa ülkeleri de yakın gelecekte CBDC’lerini başlatmayı düşünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x