Yükleniyor...

Coinkolik Özel Röportajları – DigiliraPay Kurucusu Serkan Bayar, Kripto Paralara İlişkin Yönetmeliği Değerlendirdi

16 Nisan gecesi Resmi Gazete'de kripto paraların ödemelerde kullanılmamasına ilişkin bir yönetmelik yayımlandı.

coinkolik ozel roportajlari digilirapay kurucusu serkan bayar kripto paralara iliskin yonetmeligi degerlendirdi 1

16 Nisan gecesi Resmi Gazete’de kripto paraların ödemelerde kullanılmamasına ilişkin bir yönetmelik yayımlandı. Yönetmelik kripto para dünyasından tepki toplarken, DigiliraPay ve Papara gibi alanda faaliyet gösteren elektronik ödeme kuruluşları büyük bir darbe aldı. DigiliraPay kurucusu Serkan Bayar’a söz konusu yönetmeliği ve etkilerini sorduk.

1. Bildiğiniz gibi, Resmi Gazete’de kripto paraların ödemelerde kullanılmamasına ilişkin bir yönetmelik yayımladı. Bu yönetmelik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Alınan bu karar neticesinde blokzincir ödeme geçidimiz DigiliraPay’in ülkemiz içerisindeki hizmetlerini Nisan ayı sonu itibarıyla sonlandırmak durumundayız. Üzüntümü tarif etmem gerçekten çok zor. Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin dışında bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir basın bülteni yayınladı. Bu bültende bahse konu olan endişelerin bir paydaşı olarak, bu endişeler karşısında üretmiş olduğumuz çözümlerin dinlenmesini isterdim.

2. Bu karar işletmenizi nasıl etkileyecek ve karar hakkında bir adım atmayı düşünüyor musunuz? Gelecek adımlarınız neler olacak?

Kullanıcıların kripto paralarını kendi uhdelerinde saklayabildiği ve alışverişlerinde ödeme amacıyla kullanabileceği blokzincir ödeme geçidimizi maalesef artık ülke sınırlarımız içerisinde kullanamayacağız. Kripto paraların gündelik hayatta kullanımı ve ekonomiye tekrar kazandırılması konusunda büyük potansiyeli olduğuna inandığımız servislerimizi sonlandıracağız.

3. Kripto para ve blokzinciri alanının önde gelen isimleri, kripto paraların Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir değer olduğunu sürekli olarak vurguluyor. Son karar ışığında bu konuyu nasıl yorumluyorsunuz?

DigiliraPay cüzdanı global bir kripto para cüzdanıdır. Çin, İran ve Irak haricinde dünyanın herhangi bir ülkesinde kullanılabilir durumda. Yapmış olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde, bu ay sonu Türkiye’de 15 bin otelde kripto paralar ile konaklama mümkün hale gelecekti. Yurt dışından ülkemize gelmek isteyen kripto para sahipleri, ödemelerini kripto paralar ile yapabilecek ve bu ödemeler ekonomimize kazandırılacaktı. Yine ay sonu itibarıyla kripto paralar ile iletişim, gaz, elektrik, internet, bağkur gibi ödemeleri, DigiliraPay çatısı altında yapmaya başlayacaktık.

Bir diğer taraftan kullanıcılarımızın yapmış oldukları işlemlerin tamamı blokzincire yazılmaktaydı. Blokzincirin şeffaf ve denetlenebilir yapısı sayesinde DigiliraPay işlem komisyonlarından elde ettiği geliri beyan ederken, üye iş yeri de kendi müşterilerine fatura düzenlemekteydi. Vergiden kaçınma veya vergiden kaçma gibi durumların mümkün olmadığı bir sistem kurarken, alınan bu kararın doğru olmadığını düşünüyorum. 

4. Eklemek veya dikkat çekmek istediğiniz başka bir şey var mı?

Ülkemizi finans merkezi yapma konusundaki söylemler ile bu doğrultuda atılan adımların birbiri ile uyuşmadığı aşikar. Tesla, Bitcoin ile araç satarken, PayPal kripto paralarla ödemenin önünü açmışken, Mastercard ile stabil kripto paralarla ödemelerin başlayacağı konuşulurken maalesef karşılaştığımız tablo dünya gerçeklerinden oldukça uzak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner