Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Dijital Euro Planı, Yeni Bitcoin (BTC) Trust’ı ve Daha Fazlası

Kripto para dünyası bu hafta birçok farklı haber aldı.

photo 2021 02 09 23.50.36

Kripto para dünyası bu hafta birçok farklı haber aldı. Bunlar arasında en önemlisi ise hiç kuşkusuz Tesla’nın Bitcoin (BTC) yatırımı yapması oldu. Peki başka hangi gelişmeler yaşandı? Gelin birlikte inceleyelim:

Yatırım Haberleri

-ABD merkezli kripto para borçlanma ve işlem şirketi BlockFi, yeni bir Bitcoin (BTC) Trus’ı oluşturdu. BlockFi CEO’su Zac Prince, kripto para enstrümanlarını kullanıcılar için genişletmekte olduklarını açıkladı.

-IDEO CoLab Ventures 100 milyon dolarlık yatırım fonu için ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

-Castle Island Ventures, erken aşamadaki blockchain startupl’arı için 50 milyon dolar fon oluşturdu.

-Siam Ticaret Bankası’nın (SCB) kuruluşu SCB 10X, blockchain ve merkeziyetsiz finans (DeFi) startup’ları için 50 milyon dolar fon oluşturdu.

Dijital Para Birimi

-Avrupa Merkez Bankası (ECB), Dijital Euro pozisyonu oluşturabilir. Ama Der Spiegel’a göre bu konu şu an henüz tartışma aşamasında.

Güvenlik Haberleri

-Bitcoin şirketi KeepChange büyük bir siber saldırıya maruz kaldı. Ama firmanın en son açıklamasına göre, hacker’ların saldırısını önledi.

Kariyer Haberleri

-Bitcoin madencilik ekipman üreticisi Canaan’da finanstan sorumlu genel müdür yardımcısı (CFO) Quanfu Hong, kişisel nedenlerden dolayı istifa etti. Tong He, şirketin yeni CFO’su oldu.

-Bitcoin madencilik şirketi Riot Blockchain, Jason Lee’yi genel müdür (CEO) olarak atarken, Hannah Cho, şirketin yönetim kuruluna bağımsız yönetici olarak atandı. 2017’den beri bağımsız yönetici olarak çalışan Les, şirketteki yönetici pozisyonunda görevi devam ediyor.

Birleşme ve Satın Alma Haberleri,

-Güney Kore merkezli makine ve sosyal hizmet firması Woolim, blockchain firması Car Tree’nin hissedarı oldu. Firmanın elde ettiği hisse ve fiyatı paylaşılmadı ama yine de Woolim’in hareketi, firmanın blockchain sektörüne adımı olarak yorumlandı. Blockchain tabanlı kullanımış araçların kiralanması ve satışını sağlayan Car Tree, Güney Kore’de Coinone borsası ve Uniswap’ta listelenmiş durumda. Woolim ise ülkede forklift sağlayıcısı olarak biliniyor.

Stablecoin Haberleri

-Bir Japon firması, platin tabanlı stablecoin oluşturdu. Tokyo merkezli Exchangers’ın basın açıklamasına göre, stablecoin Japonya’da ilk kez oluşturuldu ve token’ların platin işlemleri için kullanılacağını açıkladı. Aynı anda Xcoin platformunu oluşturan firma, stablecoin’in değerini belli para birimlerine ve altın rezervlerine sabitlediğin açıklandı. En son olarak firma, 5,7 milyon dolar değerinde altın tabanlı stablecoin’i piyasaya sürdü.

Borsa Haberleri

-Binance, Forbes’a karşı açtığı davadan vazgeçti. Detaylar hakkında hiçbir açıklamada bulunulmadı.

Suç Haberleri

-Birleşmiş Milletler raporuna göre Kuzey Kore, Çin’deki brokerları üzerinden Bitcoin’leri aklıyor. Özellikle Eylül 2020’de gerçekleşen siber saldırı sonucu 281 milyon dolar değerindeki kripto para çalınmıştı. Bir ay sonra gerçekleşen saldırıda ise 23 milyon dolar değerinde kripto para çalındı ve iki olayda da Kuzey Kore’nin kripto paraları akladığı ortaya çıktı.

-ABD Baş Savcısı Peter G. Strasser, Stephen Daniel Defiroe’un (36) dolandırıcılık suçundan yargılandığını açıkladı. Açıklamalara göre kurbanlarının SIM kartlarını değiştirerek özel bilgilerine ulaştığını ve 2 faktör doğrulama kullanılan hesaplardan işlem yaptığı tespit edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner