Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası’ndan Kripto Para Açıklaması

Kripto para birimlerinin dünyadaki çoğu büyük merkez bankası tarafından olumlu bir şekilde ele alınmadığı bir sır değil.

Avrupa Merkez Bankası Kripto Paralar

Kripto para birimlerinin dünyadaki çoğu büyük merkez bankası tarafından olumlu bir şekilde ele alınmadığı bir sır değil. Bazı kripto meraklıları, merkez bankalarının yeni ortaya çıkan teknolojinin mevcut parasal sistemlere tehdit oluşturabileceğinden korktuğunu, bazıları ise merkez bankalarının gelecekte bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağına inanıyor.

Buna rağmen, Avrupa Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir rapor, büyük ölçüde kripto paraların zararlarını ele alıyor.

Rapor: Kripto Paralar Fiat Paranın İşlevlerini Yerine Getiremez

Pek çok kripto meraklısı, kripto para birimlerinin geleceğine ilişkin oldukça umutlu ve bu umut birçok yönden fiat para birimlerinin tam olarak yerini alması yönünde. Buna karşın Avrupa Merkez Bankası bu görüşü reddetiyor ve kripto para birimlerinin “gerçek ekonomi” için somut bir etkisi olmadığını ve para politikasını sarsmaması gerektiğini açıkladı.

Kripto varlıklar, paranın işlevlerini yerine getirmiyor ve mevcut aşamada reel ekonomi üzerinde somut bir etki yaratmıyor, para politikası için de önemli bir etki yaratmıyor. Bitcoin ile mal ve hizmet alımlarına izin veren çok az sayıdaki tüccar, en belirgin kripto varlığının fiyat belirleme üzerinde bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Bu olumsuz düşünceye rağmen, kripto para birimleri gerçekte insanlar tarafından muazzam bir oranda kabul ediliyor kabul görüyor ve büyük şirketler (Facebook ve muhtemelen Amazon gibi) mevcut ödeme altyapılarına ek olarak kendi kripto paralarını uygulamak istiyorlar. Şirketlerin kripto paralara yönelmesinin nedeni ise kârlarını ve platformlarının altyapısının verimliliğini artırmak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner