Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu

Bitcoin, kendisini eleştirenler tarafından pek çok hoş olmayan şey ile anıldı.

avrupa merkez bankasi yonetim kurulu uyesi bitcoin btc hakkinda konustu 1

Bitcoin, kendisini eleştirenler tarafından pek çok hoş olmayan şey ile anıldı. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta’nın ifadesi en akılda kalıcı olan olabilir.

Panetta Financial Times ile gerçekleştirdiği yakın tarihli bir röportajda, lider kripto para birimini “çok tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirdi.

Ünlü İtalyan ekonomist, Bitcoin’in esas olarak suçlular tarafından kullanıldığını söyledi ve Tesla’nın Mayıs ayındaki U dönüşünden sonra önemli bir konu haline gelen muazzam enerji tüketimine dikkat çekti.

Gizlilik Sorunları

Panetta, dijital euronun diğer kripto para birimlerinin Avrupa Birliği’nin parasal egemenliğine yönelik tehditleri savuşturabileceğini iddia ediyor.

Ayrıca, merkez bankalarının özel şirketlere kıyasla daha fazla iş birliği çağrısı yaparken mahremiyeti daha iyi koruyabileceğinden emin:

“Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda hiçbir ticari çıkarımız yoktur.”

AB’nin merkez bankası dijital para birimi, insanların kimliklerini ödeme verilerinden ayırabilecek. Ancak CBDC, yalnızca küçük ödemeler için anonimlik sunabilecek:

“Çok küçük miktarlar için gerçekten anonim ödemelere izin verebiliriz, ancak genel olarak gizlilik ve mahremiyet, anonimlikten farklıdır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner