Yükleniyor...

Avrupa Parlamentosu, Dijital Varlık Mevzuatını Onayladı

Avrupa Birliği'nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasası, Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı.

avrupa parlamentosu

Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasası, Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı.

Parlamento tarafından yapılan oylamada 28 lehte oy verilirken, yalnızca bir tane ret oyu çıktı. Yasanın nihai onayının bu ay sonunda gerçekleşmesi planlanıyor.

Avrupa Parlamentosu, MiCA Mevzuatını Onayladı

Avrupa Parlamentosu, üzerinde yaklaşık iki yıl çalışılan dijital varlık mevzuatına onay verdi.

Mevzuatın onaylanmasıyla birlikte, kripto hizmet sağlayıcılarının ulusal makamlara kaydolması gerekecek. Düzenlemelerle yatırımcılar korunurken, istikrarın da sağlanması amaçlanıyor.

Avrupa’daki kripto endüstrisi, mevzuatın stablecoin kullanımına kısıtlama getirdiği gerekçesiyle çekincelerini dile getirse de kriptoların resmi olarak düzenlenmesinden memnun durumda.

Parlamento üyeleri, MiCA ile birlikte kripto transferleri ile ilgi verileri içermesi zorunlu olan kara para aklama karşıtı yasa tasarısı olan Fon Transferi Düzenlemesi’ni de oyluyor. Bu yasanın da onaylanması bekleniyor.

Her iki düzenlemenin de Parlamento tarafından onaylanması ve yasalaşması bekleniyor. Nihai onay süreci tamamlandığında, 2024 yılında tamamlanacak stablecoin ve kripto para borsaları ile ilgili yeni yasaların uygulanmasına ilişkin yönergelerle 12 ila 18 aylık bir yasa oluşturma süreci başlayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner