Yükleniyor...

Avrupa’lı Bankalar, Küçük Firmalara DLT kullanımını Başlatıyor

Büyük Avrupa'lı finansal kurumlardan oluşan bir grup, özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar(KOBİ) için dizayn edilen ortaklaşa bir ticaret sonrası zincir bloğu oluşturdu.

avrupa

Büyük Avrupa’lı finansal kurumlardan oluşan bir grup, özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar(KOBİ) için dizayn edilen ortaklaşa bir ticaret sonrası zincir bloğu oluşturdu.

Bir bildiriye göre; dahil olan bankalar, Haziran 2016’da dağıtılmış defteri teknolojisi (distributed ledger technology – DLT) üzerine kurulu ticaret sonrası yapıyı geliştirmek için bir ortaklık kurdular. Bu ortaklık sonucunda KOBİ’lere sermaye piyasasına daha çok erişim sağlama ve daha fazla güvenlik ve şeffaflık getirirken ticaret sonrası oluşan işlem masraflarını azaltmak amacı taşıyan yeni bir girişim ortaya çıktı, dublajlı LiquidShare.

Bu gayret için finansal destek sağlayan hissedarlar arasında Avrupa’lı yatırım bankaları BNP Paribas, Caisse des Dépôts, Euroclear, Société Générale, S2IEM ve CACEIS, aynı şekilde pan-Avrupa hisse değiş tokuşu Euronext de yer alıyor.

Hali hazırda zincir bloğu geliştirilmesine süregelen ilgi ve dahiliyet göstermiş tanıdık isimlerden oluşan bir kadro.

BNP Paribas Güvenlik Hizmetleri’nin, bir BNP Paribas alt kuruluşu, örneğin, yatırım yöneticisi AXA ile birlikte zincir bloğu teknolojisini kullanarak fon dağılımı platformu geliştirdiği söyleniyor. Aynı zamanda, bu yılın başlarında, Euroclear; yılın ileriki zamanlarında tam anlamıyla başlatılabilecek zincir bloğuna dayalı altın ticareti platformunun genişlemesini duyurdu.

Fransa’daki Deutsch Bank’ın eski küresel işlemler direktörü Thibaud de Maintenant, LiquidShare’in yeni direktörü olarak duyuruldu. Denetleme Kurulu Başkanı olarak ona katılan isim ise Euronext’in yönetim kurulu üyesi olan Anthony Attia olacak.

Kaynak: CoinDesk

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner