Yükleniyor...

Avustralya Hükümeti, Tüm Bitcoin İşlemlerini Takip Ediyor

Avustralya hükümeti, Bitcoin'e düzenlemeler ile yasak getirmiyor, fakat tüm Bitcoin işlemlerini çok dikkatli bir şekilde takip ediyor.

Avustralya hükümeti, Bitcoin’e düzenlemeler ile yasak getirmiyor, fakat tüm Bitcoin işlemlerini çok dikkatli bir şekilde takip ediyor. Hükümet için çalışan Australian Transaction Reports and Analysis Centre (Austrac), para aklama ve finansal terörizm suçlarını engellemek için, yerel olarak gerçekleştirilen tüm anonim işlemleri takip altına almış durumda.

Austrac CEO’su John Schmidt, Avustralya’nın tüm uluslararası fonları ve Bitcoin alım-satımlarını kontrol altında tutmakta. Schmidt, bu kontrol ile tüm Bitcoin işlemlerinin yapıldığı işlemlerin tanımlanmasının sağlandığını belirtti. Çok ilginçtir ki, tüm hükümetlerin aslında işlemleri tanımlamaya yetkisi ve gücü var, fakat kullanıp kullanmadıkları hakkında hiçbir bilgi yok.

Austrac CEO’su, Bitcoin’in genel olarak bir para biriminden çok, emtia olarak kullanıldığının altını çizerek, Bitcoinlerin Avustralya Doları’na çevrildiğinde bu işlemlerin tanımlanabildiğini belirtti.

Bitcoin’in şu anda bir tehdit olmaktan uzak olduğunu belirten Schmidt, Bitcoin’in itibari para birimleri ile ilişkisinin kesilmesi ve tek başına bir para birimi olmasıyla, suç unsuru olarak kullanılması daha çok kolaylaşacağından, ancak böyle bir gelişmenin Bitcoin’i tehdit olarak tanımlanabilme olasılığının doğacağına dikkat çekti.

Şaşırtıcı bir şekilde Austrac, Avustralya’daki Bitcoin pazarının büyüklüğünü ölçecek durumda olmadıklarını belirtirken; Bitcoin’in çoğunlukla para birimi olarak kullanılmasından çok, bir kumar gibi fiyatının artıp azalacağı ile ilgili tahminler yapılarak, kolay para kazanmak için kullanıldığına da dikkat çekti. Bitcoin’in para birimi olmasının ve fiyat dalgalanmasının azalmasının önündeki en büyük engel de bu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner