Yükleniyor...

BTC China İşlem Ücretini 0.1%’e İndirdi

Çin Exchange sitesi BTC China, işlemlerden alınan komisyon ücretlerini 0.

Çin Exchange sitesi BTC China, işlemlerden alınan komisyon ücretlerini 0.3%’ten 0.1%’e düşüreceğini açıkladı. 24 Şubat tarihinde, Çin saatiyle öğleden sonra uygulamaya konan uygulamaya ek olarak, BTC China, “maker-taker” sisteminin de devam edeceğini açıkladı. “Maker-taker” sisteminde, piyasaya likidite sağlayacak kadar Bitcoin alım-satımı yapan kişilerden işlem ücreti alınmıyor, ek olarak 0.1%’lik bir oranda para iadesi gerçekleştiriliyor.

BTC China, People’s Bank of China’nın (PBOC) bankalar ve üçüncü parti ödeme proseslerinin Bitcoin alım-satımlarında kullanımına ilişkin yeni sınırlamalar getirmesine kadar, Çin’deki en büyük Bitcoin exchange sitesiydi. Fakat daha sonra BTC China bu sınırlamalara misilleme olarak yasalara karşı gelmeyecek şekilde banka mevduatlarını kabul etmeye başlamıştı.

Çin’in getirdiği bu kısıtlamalardan sonra çoğu exchange sitesi Bitcoin alım-satımlarında uygulamak üzere yeni inovasyonlar gerçekleştirmeye çalışmıştı. Hatta şu anda BTC China, fiş yöntemi ile satın alınan Bitcoinlerin de çevrimiçi cüzdanlarına aktarımını sağlıyor.

BTC China, 2013 yılında işlem ücretlerini 0% olarak belirlemişti, fakat daha sonra Çin hükümetinin, exchange sitesine olan yoğunluktan dolayı ortaya çıkabilecek finansal bozulma olasılıklarına karşı tepkisini çekmemek için işlem ücretlerinden 0.3% komisyon almaya başlamıştı.

BTC China CEO’su Bobbly Lee, işlem ücretinin tekrar 0%’lık orana geri dönmeyeciğini açıkladığını da vurgulamamız gerekir. PBOC’un tepkileriyle karşılaşmamak bir yana, bu 0%lık komisyon oranı, yüksek hacimli işlem yapan traderlar, spekülatörler ve mining yapan kullanıcılar için, diğer kullanıcılara oranla fazla bir avantaj sağlıyordu.

BTC China’nın PBOC’un sınırlamalarına uymak için, 0% Komisyon oranı uygulamasını bir daha yürürlüğe koymayacağını belirtmesine rağmen, Huobi ve OKCoin exchange siteleri, rekabeti kızıştırmak ve BTC China’nın sıfır komisyon ile 2013 yılında yakaladığı popülariteyi yakalamak adına, yüzde sıfırlık komisyon oranlarını uygulamada tutmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner