Yükleniyor...

Avustralya Maliye Bakanı, Kripto Varlıkların Dahil Olduğu Büyük Bir Reform Planlıyor

Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg, kripto da dahil olmak üzere ödeme sistemlerinde son 25 yılın en büyük reformunu başlatacaklarını söyledi.

avustralya maliye bakani kripto varliklarin dahil oldugu buyuk bir reform planliyor

Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg, kripto da dahil olmak üzere ödeme sistemlerinde son 25 yılın en büyük reformunu başlatacaklarını söyledi. Frydenberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, söz konusu hamlenin ülkeyi kripto varlıklara yönelik düzenlemelerde lider bir konuma yerleştireceğini ifade etti. 

Avustralya, ödeme sistemlerini modernize ediyor. Bu düzenleyici hamle ile ülkenin, kripto ve dijital varlıkları gölgeler ardından çıkartarak, “dünya lideri” bir düzenleyici çerçeveye sahip olacağı ifade edildi.

Çerçevede kripto varlık alım satım şirketlerinin lisans alma gerekliliği de yer aldı. Ülkenin finansal düzenleyicisi, hükümetin gelecek yıl kripto varlık alım satım platformları için bir lisans planı hazırlayacağını söyledi. Frydenberg ayrıca bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışacaklarını ekledi.

Bakan, kripto varlıklara ilişkin yapılan bir çalışmayı da ortaya koydu ve 800.000’den fazla Avustralyalının bir kripto varlığa sahip olduğunu söyledi. Bu rakam ise, nüfusun kabaca %3’üne karşılık geliyor. 

Ülke, geçtiğimiz Mart ayında kripto varlık düzenlemeleri hakkında araştırma yapmak için bir komite kurmuştu. Avustralya Senatosu, geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında bir rapor da sundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner