Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Avustralya'da Bitcoin (BTC) Değil Bankalar Kara Para Akladı!

Avustralya’da Bitcoin (BTC) Değil Bankalar Kara Para Akladı!

ABONE OL:google-news

Avustralya’daki bankalar Latin Amerika uyuşturucu kartelleri için 387.000.000 milyon dolar akladı. Son zamanlarda Bitcoin (BTC) özellikle regülatörler tarafından sürekli olarak gelen kara para aklamayla alakalı suçlamalarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Fakat son gelen bir habere göre Avustralya’da Bitcoin’in değil de bankaların ciddi bir kara para aklama faaliyetine girdiği ortaya çıktı.

Yeni bir rapora göre, Avustralya finans kurumları Latin Amerika kokain kartelleri için 387 milyon dolar akladı. Avustralya Finansal İncelemesi, kara para aklama ağının, ağır uyuşturucuların elde edildiği Güney Amerika, uyuşturucunun satıldığı Kuzey Amerika ve uyuşturucu satışlarından elde edilen gelirin banka hesaplarından alındığı Güneydoğu Asya dahil olmak üzere birçok kıtayı kapsadığını söylüyor. Avustralya’da, ticarete dayalı kara para aklama aşaması başlamadan önce nakit çeşitli banka hesaplarında katmanlara ayrılıyordu.

Rapor, 2014 ile 2017 arasında her yıl 77 milyon doların Avustralya bankalarından geçtiğini ortaya koyuyor. Avustralya’da bu para, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları, akıllı cihazlar, dijital kameralar ve diğer elektronik cihazlar gibi elektronik eşyaları satın almak için kullanıldı. Bu üst düzey elektronik ürünler, daha sonra gelirleri yasal para olarak finansal sisteme entegre etmek amacıyla yurtdışına satış için gönderildi.

Rapor ayrıca, yanlış ticaret faturalandırmasının tespit edilmesinin ardından kara para aklama planının ortaya çıktığına işaret ediyor:

“Suç şebekesi, kolluk kuvvetleri, ihracatçılar ve ithalatçılar tarafından kullanılan faturalar üzerindeki değerlemelerin eşleşmediği fark edildiğinde keşfedildi.”

Avustralya Sınır Gücü’ne (ABF) göre, kimliği belirsiz dokuz Avustralya finans kurumu bu kara para aklama ağına bilmeden dahil oldu.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz 1989 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe Yavuz, mezun olduğu günden bu yana medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto para ve blockchain’e ilgisi artan Neşe Yavuz bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Kriptomeda'da yönetici editör olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar