Yükleniyor...

Avustralya’da Bitcoin (BTC) Değil Bankalar Kara Para Akladı!

Avustralya'daki bankalar Latin Amerika uyuşturucu kartelleri için 387.

avustralyada bitcoin btc degil bankalar kara para akladi

Avustralya’daki bankalar Latin Amerika uyuşturucu kartelleri için 387.000.000 milyon dolar akladı. Son zamanlarda Bitcoin (BTC) özellikle regülatörler tarafından sürekli olarak gelen kara para aklamayla alakalı suçlamalarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Fakat son gelen bir habere göre Avustralya’da Bitcoin’in değil de bankaların ciddi bir kara para aklama faaliyetine girdiği ortaya çıktı.

Yeni bir rapora göre, Avustralya finans kurumları Latin Amerika kokain kartelleri için 387 milyon dolar akladı. Avustralya Finansal İncelemesi, kara para aklama ağının, ağır uyuşturucuların elde edildiği Güney Amerika, uyuşturucunun satıldığı Kuzey Amerika ve uyuşturucu satışlarından elde edilen gelirin banka hesaplarından alındığı Güneydoğu Asya dahil olmak üzere birçok kıtayı kapsadığını söylüyor. Avustralya’da, ticarete dayalı kara para aklama aşaması başlamadan önce nakit çeşitli banka hesaplarında katmanlara ayrılıyordu.

Rapor, 2014 ile 2017 arasında her yıl 77 milyon doların Avustralya bankalarından geçtiğini ortaya koyuyor. Avustralya’da bu para, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları, akıllı cihazlar, dijital kameralar ve diğer elektronik cihazlar gibi elektronik eşyaları satın almak için kullanıldı. Bu üst düzey elektronik ürünler, daha sonra gelirleri yasal para olarak finansal sisteme entegre etmek amacıyla yurtdışına satış için gönderildi.

Rapor ayrıca, yanlış ticaret faturalandırmasının tespit edilmesinin ardından kara para aklama planının ortaya çıktığına işaret ediyor:

“Suç şebekesi, kolluk kuvvetleri, ihracatçılar ve ithalatçılar tarafından kullanılan faturalar üzerindeki değerlemelerin eşleşmediği fark edildiğinde keşfedildi.”

Avustralya Sınır Gücü’ne (ABF) göre, kimliği belirsiz dokuz Avustralya finans kurumu bu kara para aklama ağına bilmeden dahil oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner