Yükleniyor...

Avustralya’da Kripto Dolandırıcılığı Rekor Seviyede!

Avustralya'daki kripto dolandırıcılığı yüzde 162 oranında artış gösterdi ve 150 milyon dolarlık bir kayba yol açtı.

avustralya

Avustralya‘daki kripto dolandırıcılığı yüzde 162 oranında artış gösterdi ve 150 milyon dolarlık bir kayba yol açtı.

Kripto para birimlerinde artan benimsenmeler ve kullanım alanları, sektördeki problemleri de beraberinde getiriyor. Birçok dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı, kripto paraların popülaritesinden faydalanıyor. Bu durumlardan en çok etkilenen ülkelerden birisi de Avustralya oldu.

Geçtiğimiz yıl Avustralya’da çalınan 2,08 milyar dolarlık varlığın yaklaşık yüzde 7‘sini kripto dolandırıcılığı oluşturuyor. 2022 yılında Avustralyalılar, kripto dolandırıcılığında 150 milyon dolar kaybetti.

Avustralya’daki Kripto Dolandırıcılığı Zirvede!

Avustralya’daki 2022 dolandırıcılık raporunda kripto detayı dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl Avustralya’da 2,08 milyar dolarlık bir dolandırıcılık yaşandı. Bu miktarın yaklaşık yüzde 7,1’ini ise kripto tarafı oluşturdu.

Ülkedeki tüketici düzenleyicisi olan Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nu (ACCC), geçtiğimiz gün dolandırıcılık faaliyet raporu oluşturdu. Bu raporda, toplam 3.910 kripto dolandırıcılığı bildirildi. Ayrıca rapora göre, ortalama bir Avustralyalı mağdur 37.900 dolar kaybetti.

Avustralyalılar, 2021 yılına göre yüzde 162’lik bir artışla, Toplam 150 milyon dolara yakın bir kripto dolandırıcılığına maruz kaldı. Bu miktar, sektörün ilerlemesi ve büyümesi esnasında, “endişe verici” durum olarak yansıtıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner