Yükleniyor...

Ayı Piyasasına Karşın Web3 için Umut Veren 5 Trend

Binance’in Baş Teknoloji Sorumlusu Rohit Wad, ayı piyasasına karşın web3 için umut veren 5 trendi kaleme aldı.

Ayi Piyasasina Karsin Web3 icin Umut Veren 5 Trend

Binance’in Baş Teknoloji Sorumlusu Rohit Wad, ayı piyasasına karşın web3 için umut veren 5 trendi kaleme aldı.

Bitcoin’in 32 dolardan 1 doların altına düştüğü 2011’den beridir piyasa düşüşe geçtiği her seferinde aynı sözleri duyduk: Kripto öldü. Her ne kadar kripto fiyatları kripto endüstrisinin sağlığı konusunda anlamlı bir gösterge olsa da, tek gösterge bu değil. İlgi, yatırım ve hareketlilik, ayı piyasasına rağmen devam ediyor.

Siz cüzdanınızda ne var ne yok satmaya başlamadan önce, blockchain’in ötesindeki en büyük isimlerden bazılarının Web3’te neler yaptığına bakalım.

İşte mercek altına alınması gereken beş trend:

1. Kuruluşlar Kriptoya Çılgınca Yatırım Yapıyor

Geçtiğimiz çeyrek dönemde, dünyadaki en büyük şirketlerden bir kaçı Web3 yatırımlarını duyurdu ve bu liste gittikçe uzuyor. Geçtiğimiz 12 ayda (Google, Microsoft ve Blackrock da dahil olmak üzere) 40 şirket blockchain startup’ları ve projelerine aşağı yukarı 6 milyar dolar yatırdı. Bunun gibi büyük kurumsal markalar için “dipten almak”, Web3 ile müşterilerine ve kendilerine uzun vadeli değer sağlama hedefi ile bambaşka bir anlama geliyor.

2. Yeni B2C, Web3’te Alma, Satma ve Ödeme Oluyor

Büyük şirketler ciddi rakamlarda yatırım yapmakla da kalmıyor, bir çok ana akım şirket müşterilerine Web3 teklifleri sunuyor. Fidelity, Goldman Sachs ve Blackrock artık müşterilerine bitcoin alıp satma olanağı sunuyor. McDonalds, Mastercard ve GameStop gibi diğer şirketler ise müşterilerinin ürün ve hizmetleri için BTC ve diğer kripto paraları kullanmasına olanak sağlayacağını duyurdu.

3. Ülkeler Bile Kriptoyu Benimsemeye Başladı

Web3 devrimini kucaklayan tek yapılar şirketler değil. Japonya’dan Bahreyn’e, Nijerya’dan Dominik’e kadar bir çok ülke, kriptonun nüfuslarına sağladığı teknolojik yenilikçilik, yatırımcılık, yaratıcı inisiyatifler ve sosyal bağlılık gibi devasa ekonomik ve kültürel fırsatları tanımaya başladı. Kriptoyu benimseyen ülkelerin örneklerinde, Başkan Volodymyr Zelensky’nin halkı için yardım çabalarında kripto bağışlarını açtığı Ukrayna gibisi yok denebilir.

4. Web3, Eğlence ve Topluluk Etkileşiminde Yeni Kapılar Açıyor

Kemikleşmiş markalar, sadece alıp satma ve ödemenin ötesinde de kriptoyu benimsiyor. Stabucks NFT serüvenini tanıtırken, Coca-cola, LG, Reddit ve eBay de büyük NFT projeleri duyurdu. Yakın zamanda yapılan bir Deloitte araştırmasına göre, sadece spor NFT’leri 2022 yılında 2 milyar dolardan daha fazla getiri elde edecek. Dünyanın en büyük futbol kuruluşu olan FIFA ise dünya kupası fanatiklerinin dikkat çeken futbol anlarının NFT’lerini satın alabilmesi için blockchain protokolü Algorand ile işbirliği yaparak bir cüzdan ve NFT platformu geliştireceğini duyurdu. Dahası, ikonik spor markası Nike, bu sene Dune Analytics’e göre çoktan 1 milyar dolardan fazla NFT satışı yapan bir dijital koleksiyonluk serisi çıkardı.

5. Kripto Yenilikçiliği ve Gelişimi Büyümeye Devam Ediyor

Genel olarak fiyatlar düşük olabilir ancak bu kripto kışında Web3 gelişimi ve yatırımcılığı hız kesmeden devam ediyor. 2022 yılında seri girişimci firmalar yeni kripto projelerine 20 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve aktif topluluklara sahip dört binden fazla yeni kripto projesi, bu yıl piyasaya potansiyel veya mevcut kullanım alanı ürünler sürdü. Binance olarak, Web3’ü geliştirmek adına yardımcı olmak için muhteşem fırsatlar görüyor ve tıpkı bizim gibi bu teknolojinin yatırımcıları güçlendirip topluluklara sürdürülebilirlik getirmeyi sağlayacak potansiyelini gören itibar sahibi markalarla ortaklık kurarak yenilikçi kripto projelerine aktif olarak yatırım yapıyoruz. Her ne kadar kuşkucular Web3 veya kripto paralarda gelecek olmadığını iddia etse de, sektördeki bu büyüme ve gelişme piyasa koşullarına rağmen bize güçlü göstergeler sunuyor. Kripto ölmekten çok uzak. Hatta yeni başlangıçlar görmek üzere olabiliriz.

Rohit Wad, dünyanın hacmen en büyük kripto para borsası Binance’in Baş Teknoloji Sorumlusudur. Rohit, mevcut kariyerinin öncesinde Microsoft, Facebook ve Google’da mühendislik yönetimi rollerinde görev yapmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner