Yükleniyor...

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Portföyünüzü korumak veya artırmak istiyorsanız, ayı piyasasına nasıl yatırım yapacağınızı bilmek çok önemlidir.

Bear Market

Portföyünüzü korumak veya artırmak istiyorsanız, ayı piyasasına nasıl yatırım yapacağınızı bilmek çok önemlidir. Piyasalar kırmızıdayken yatırım yapmak için temel stratejiler ve ipuçları burada.

Ayı piyasası, piyasa fiyatlarında keskin bir düşüşün ve olumsuz bir piyasa duyarlılığının olduğu ve fiyatları daha da aşağı çekebilecek bir dönemdir.

Bir ayı piyasasının başlangıcı, genellikle bir varlığın fiyatındaki %20’lik bir düşüşle işaret edilir. Bu dönem, menkul kıymet fiyatlarının en az iki ay boyunca düşmeye devam etmesi durumunda da belirtilir (bu düşüş trendi sırasında fiyatlar %80’e kadar çıkabilir).

Ayı piyasasında fiyatların düşüşün ne zaman duracağını kestirmek zordur. Bir yükseliş trendine geri çekilmeden önce dibe ulaşılıp ulaşılmadığını söylemek de zor olabilir.

Yatırımcılar, fiyatlar en sonunda devreye girmeden önce dip veya dip satın alma fırsatlarını kaybedebilir. Benzer şekilde, piyasaya çok hızlı giren yatırımcılar (fiyatlar dibe vurmadığında) daha da fazla zarar görebilir.

Ancak bu kayıpları azaltmak için alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bu önlemler aynı zamanda bir yatırımcının ayı piyasası karşısında bile kazanmasına yardımcı olacaktır.

Burada, bir ayı piyasası sırasında portföyünüzün önemli ölçüde değer kaybetmemesini sağlayacak bazı temel stratejileri özetledik.

Ayı Piyasasına Yatırım Yapmanın Temel İlkeleri

Ayı piyasası sırasında yatırımınıza rehberlik etmesi gereken bazı temel ilkeler şunlardır:

Doğru Yatırım Tahsisini Ayarlayın

Portföyünüzdeki doğru yatırım tahsisi, ayı piyasası sırasında sakin kalmanıza yardımcı olacaktır. Bir sepet yapılabilir; hisse senetleri, ETF’ler, tahviller vb. Belirli bir hedefe ulaşan ve risk toleransınızı karşılayan bir sepete sahip olmak önemlidir. Bunun nedeni, ayı piyasası hakkında daha az rahatsız olmanızdır.

Vermiş olabileceğiniz kayıplardan rahatsız olduğunuz durumlarda, tahammül edebileceğiniz riske dayalı olarak yatırım yapmadığınızın bir işareti olabilir. İkincisi, bir boğa piyasası sırasında yatırımınızda daha agresif olduğunuzda, ancak bir ayı piyasası sırasında muhafazakar olduğunuzda belirgin olabilir. Söylemeye gerek yok, hakim piyasaya rağmen yatırım planınıza sadık kalın.

Doğru yatırım tahsisini kurmanın bir başka yolu da tek bir varlığın kullanılmasıdır. Örneğin, amacınız yatırılan fonları bundan birkaç yıl sonra kullanmaksa ve agresif bir şekilde yatırım yapıyorsanız, hisse senetlerini tercih etmeniz daha ideal olabilir. Ancak tamamen hisse senetlerine yatırım yapmadan önce, hisse senetlerindeki büyük kazançların aynı zamanda muazzam kayıplara da yol açabileceğini bilin.

Sessizliğini Koru

Karar verme sürecinizde sakin kalmanız ve duygularınızı kontrol altında tutmanız önemlidir. Bunun nedeni, korku gibi duyguların yanlış yatırım kararları alınmasına yol açabilmesidir. Ekonomik gerilemeye ve diğer beklenmedik durumlara rağmen piyasanın hala hayatta kalmanın bir yolu olduğunu unutmayın.

Küresel bir ekonomik çöküş olabilir, ancak bunun bir aşama olduğunu anlamalısınız. Ve ekonomi her zaman belirli bir durumda olmayacaktır. Durum böyle olunca, piyasa döngüsü de düşüşten yükseliş durumuna geçme eğiliminde olacaktır. Bu nedenle, mevcut durum muhakeme duygunuzu bulandırmamalıdır.

İyi Değerler Arayın

Ayı piyasasında bulabileceğiniz farklı hisse senetleri vardır. Düşük fiyatlı veya açık bir şekilde dayak yiyenler var. Ve bu, büyük değerlere sahip ve çok az ya da hiçbir şey sunmayan şirketlerden hisse senedi seçmekte biraz zorluk yaratacaktır. Bunun nedeni, ayı piyasasının olması ve hatta iyi hisse senetlerinin bile kötü performans göstermesidir.

Piyasadaki bu zayıf performansa rağmen, iyi hisse senetlerinin devalüasyonu iyi bir alım fırsatı sunuyor. Bu nedenle, piyasadan tamamen uzaklaşmak yerine, yavaş yavaş konumunuzu oluşturabilirsiniz. Ve bir boğa piyasası olduğunda, muazzam ödüller ve kâr için satış fırsatı olacaktır.

Bear Market

Bazı Faydalı Yatırım Stratejileri

Bir ayı piyasasında sermayenizi korumak, kazançlarınızın tadını çıkarmak ve genel olarak kayıpları azaltmak tamamen mümkündür. İkincisi, düşüş trendindeki bir piyasadan yararlanmak için kendinizi doğru bir şekilde konumlandırarak mümkün olur. Aşağıdaki stratejileri uygulayarak bunu yapabileceksiniz.

Düzenli Aralıklarla Satın Alın

Ayı piyasasının sonunda size daha fazla para kazandırabilecek bir strateji var. Bu strateji, düzenli aralıklarla hisse senedi veya bir varlık satın almayı içerir. Bir örnek, iki yıl süren 2007 ayı piyasasıdır. O zaman, bazı endeks fonları yatırımcıları, varlık satın almaya başvurdular. Bu yatırımcılar, ayı piyasasının ne zaman sona ereceğinden emin değillerdi ve sadece spekülasyon yapabilirlerdi.

Buna göre, kademeli olarak ve daha ucuza hisse satın almaya başvurdular. Bu nedenle, fiyatlar yükselmeye başladığında kârlı hale geldiler. Bu yüzden, düzenli aralıklarla bitlere yatırım yapmanızı gerektiren bir yatırım planı oluşturmak daha iyidir. İkincisi, potansiyel olarak tüm fonlarınızı bir kerede yatırmaktan daha fazla kâr sağlayabilir.

Bir Varlığın Geçmiş Performansını Düşünün

Bir varlığın veya hisse senedinin önceki ayı piyasalarındaki geçmiş performansı size çok şey söyleyebilir. Öncelikle, böyle bir varlığın veya piyasa sektörünün piyasadaki genel eğilime dayanıp dayanamayacağına karar vermenize yardımcı olacaktır. İkincisi, önceki ayı piyasalarında değerini artırıp artırmadığı veya koruduğu hisse senedi veya sektör incelenerek tespit edilebilir.

Örneğin, altın ve gümüş gibi varlıklar, düşüş trendi karşısında diğer varlıklardan daha iyi performans gösterebilir. Aynı şey gıda stokları gibi savunma stokları için de söylenebilir. İkincisi, genel düşüş eğilimine rağmen hala iyi bir performans sergileyebilen sağlık hizmetleri, kamu hizmetleri vb. sektörler için geçerlidir.

Öte yandan, güvenilir web sitelerinde yayınlanan finansal verilere bakmakta fayda var. Bu veriler performansı diğerlerinden daha iyi olan sektörleri ortaya koymaktadır. Bir sonraki adım, uzun vadede iyi performans gösterebileceğinden, fonları bu sektöre kanalize etmek olacaktır.

Kısa ve Uzun Vadeli Satışlara Yatırım Yapın

Kısa ve uzun vadeli satışlar, ayı piyasası sırasında kayıpların azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, bir ayı piyasasının başladığını düşünüyorsanız ancak zaten piyasaya girdiyseniz, bu stratejiyi uygulamanız gerekir. En iyi endekslerde ucuz satışların satın alınmasını içerir.

Dahası, bir satış, yüz hisse için hak ifade eden bir opsiyon olarak sınıflandırılabilir. Putun değerini kaybetmeden önce ayrılmış bir zamanı vardır. Ayrıca belirli bir satış fiyatı vardır. Nasdaq’tan veya S&P 500’den satışlar satın alarak, düşen endeksler karşısında yükselen satışlara sahip olacaksınız.

Opsiyonların değerinin hisse senetlerine kıyasla daha hızlı yükselip düştüğü göz önüne alındığında daha iyi olur. Ve bu durumda, ne kadar küçük olursa olsun, satım sözleşmeleriniz, satın alacağınız hissede meydana gelen kayıpları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ürünleri piyasaya satmayı veya vazgeçmeyi tercih edebilirsiniz. Buna rağmen, bu stratejinin riskli olduğunu belirtmekte fayda var.

Son Sözler

Artık bir ayı piyasasına nasıl yatırım yapacağınızı bildiğinize göre, büyük bir kaybı önlemek için portföyünüzü korumak için daha iyi bir konumdasınız. Düşen fiyat hareketlerinden yararlanarak portföyünüzü kademeli olarak oluşturabileceksiniz. Bu nedenle, boğa piyasası geri döndüğünde yüksek getiri elde etmek için bu stratejileri kullanın.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x