Yükleniyor...

Azerbaycan Merkez Bankası Kendi Kripto Parasını Oluşturmak İstiyor

Azerbaycan Merkez Bankası (CBA), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak da bilinen devlet destekli bir kripto parası oluşturmayı planladığını dile getirdi.

Azerbaycan Merkez Bankası

Azerbaycan Merkez Bankası (CBA), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak da bilinen devlet destekli bir kripto parası oluşturmayı planladığını dile getirdi.

15 Kasım’da Bakü’de gazetecilere konuşan CBA Baş Başkanı Alim Guliyev, dijital para ve benzeri finansal araçların kullanımının “büyük riskli” olduğu inancına dayanarak kripto para birimlerini kanaatdışı bir şekilde ele aldığını söyledi. Guliyev’e göre, kripto para birimleri genellikle para aklamak için kullanılıyor. Bu da Azerbaycan Merkez Bankası’nın CBDC’yi en kısa zamanda kullanması için başlıca nedenlerden biri.

Açıklama, CBA Başkanı Elman Rustamov’un Azerbaycan halkına büyük bir uyarıda bulundu ve “riskli ve tehlikeli” kripto paralarla başa çıkma konusunda ihtiyatlı davranmaya çağırmasından birkaç ay sonra geldi.

Çelişkili Açıklamalar

Devlet destekli kripto para konusu aynı finansal makamlardan bile olsa çelişen açıklamalarla tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarını kripto paraları düşünmeye teşvik eden Singapur Fintech Festivalinde’de bir konuşma yapmıştı. Guliyev’in açıklaması Lagarde’nin açıklamalarından sadece birkaç saat sonrasında geldi.

Lagarde’ye göre, CBDC ihracı potansiyel olarak ödeme güvenliğini artıracak, bankaların çalışma riskini azaltarak mali sistem üzerindeki baskıyı azaltacak ve mevcut finansal altyapı tarafından yetersiz kalan daha az ayrıcalıklı alanlara finansal katılım sağlayacak. Ancak, Lagarde’nin açıklamasına rağmen, IMF şu anda Marshall Adaları’nın kendi kripto parasını çıkarma planına karşı çıkıyor. IMF, ülkeye yapılan tüm uluslararası yardımların kesileceği tehdidinde bulunuyor.

Bir yandan Avustralya, İsrail ve Hong Kong gibi bazı ülkelerin merkez bankaları kripto para birimlerine şüpheyle ve olumsuz yaklaşıyorlar. Bu yaklaşım şekli ülkelerin herhangi bir potansiyel CBDC ihracı konusunda ciddi endişe duyduklarını, ancak tam bir ilgisizlik olmadığını gösteriyor.

Mayıs ayında Hong Kong’un finansal hizmetler ve hazine sekreteri Joseph Chan’ın Hong Kong Parasal Kurumu’nun (HKMA) şimdilik devlet destekli bir dijital para birimi ihraç etme planının bulunmadığını açıkladı. Daha sonra Ekim ayında Avustralya Merkez Bankası yardımcı müdürü Michelle Bullock, bankanın Avustralya Doları’nın dijital bir versiyonunu yayınlaması için herhangi bir zorlayıcı sebep bulunmadığını belirtti. Kasım ayının başlarında, İsrail Bankası da sözde “Digital Shekel” in çıkarılmasının herhangi bir potansiyel faydası olmadığını belirtti.

Öte yandan, İsveç, Singapur, Tayland ve Kanada’nın da aralarında bulunduğu birçok ülke, yakın gelecekte kendi devlet destekli kripto paralarını başlatma planlarını açıkladı. Ağustos ayında Tayland Bankası, CBDC inisiyatifi olan “Project Inthanon” için yol haritasını duyurdu. İsveç’li Riksbank 2019’dan 2021’e yönelik tam bir uygulama ile birlikte teklif edilen e-Krona CBDC’ye bir pilot çalışma yapması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner