Yükleniyor...

Aztec Network, Aztec Connect’i Kapatma Kararı Aldı

Gizlilik odaklı blockchain platformu Aztec, Ethereum için şifreleme katmanı olarak hizmet veren Aztec Connect’i kapatmaya hazırlanıyor.

aztec1

Gizlilik odaklı blockchain platformu Aztec, Ethereum için şifreleme katmanı olarak hizmet veren Aztec Connect’i kapatmaya hazırlanıyor. 

Aztec Network, 17 Mart’ta zkmoney ve zkpayfinance gibi ön uçlardan Aztec Connect para yatırma işlemlerini devre dışı bırakmayı planlayarak, Aztec Connect’in kapatılacağını resmen duyurdu. Aztec tarafından yayınlanan bir blog yazısına göre, kullanıcılar hiçbir ücret ödemeden Aztec Connect’ten fonlarını çekebilecekler. Yapılan paylaşımda: “Para çekme işlemleri her zaman mümkün olsa da, 21 Mart 2024’ten sonra önemli ölçüde daha külfetli hale gelecektir” ifadeleri kullanıldı. Platform, kullanıcılarına mümkün olan en kısa sürede paralarını çekmelerini tavsiye etti. Paylaşılan gönderide, Temmuz 2022’de piyasaya sürüldüğünden bu yana Aztec Connect’in 100.000’den fazla kullanıcıya ulaştığı da aktarıldı. 

Tüm Rollup İşlevselliği Durdurulacak

Aztec, Mart 2024’ten itibaren artık bir sıralayıcı çalıştırmayacak. Yani mevcut sistem artık Aztec Connect işlemlerini işleyen rollup blokları yayınlamayacak. Duyuruda, sözleşme izinlerinden vazgeçileceği ve tüm rollup işlevselliğinin durdurulacağı bildirildi. 

Aztec, Aztec Connect protokolünün tamamını açık kaynaklı hale getirdiğinden, firma Aztec topluluğunu sistemin yeni bir sürümünü çatallamaya, dağıtmaya ve işletmeye teşvik ediyor. Proje tarafından yapılan açıklamada: “Bağımsız olarak işletilen bir Aztec Connect görmek isteriz ve bunu finanse etmeye hazırız” ifadeleri kullanıldı. 

Proje, Aztec Connect ile yapılan araştırmanın yeni nesil bir blok zincirinin geliştirilmesi için kullanılabilir ve kritik olacağını, şifreli rollup’ların tamamen programlanabilir bir versiyonu için temel sağlayacağını vurguladı ve ekledi: “Aztec Connect’in nihai hedefimizi gerçekleştirme yolunda önemli bir adım olduğu yadsınamaz. Artık tamamen bu hedefe odaklanmamızın zamanı geldi: merkeziyetsiz genel kullanımlı şifreli bir blockchain.” 

Proje, Aztec Connect’i kapattıktan sonra, Noir olarak bilinen evrensel sıfır bilgi dilinin ve yeni nesil şifreli blockchain’in geliştirilmesine odaklanmayı planlıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner