Yükleniyor...

BAE ve Suudi Arabistan’ın Kripto Parasının İsmi Belli Oldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankası (UAECB) ve Suudi Arabistan Para Otoritesi'nin (SAMA) ortaklaşa oluşturdukları bankalar arası dijital para biriminin Aber olarak isimlendirileceği açıklandı.

BAE ve Suudi Arabistan Kripto Para Birimi Aber

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankası (UAECB) ve Suudi Arabistan Para Otoritesi’nin (SAMA) ortaklaşa oluşturdukları bankalar arası dijital para biriminin Aber olarak isimlendirileceği açıklandı. Bankalar tarafından yapılan ortak açıklamada, Aber’in iki ülkedeki sınırlı sayıdaki banka tarafından kullanılacağı belirtildi.

Proof-of-Concept Algoritması Kullanılacak

İki ülkenin sınır ötesi bankalar arası uzlaşmasında dijital para birimi kullanma planı yaptıkları bir süredir biliniyordu. Yapılan açıklama söz konusu kripto para biriminin ismini ve kullanım amacını resmi olarak ortaya koyuyor. Bankalar, para biriminin ihraç edilmesi konusunda proof-of-concept algoritmasını kullanacak. Açıklamada, para biriminin pilot ihracı için resmi bir açılış tarih belirtilmedi. Şimdilik teknik yönergelere odaklanacağı belirtildi. Ayrıca yapılan duyuruda hiçbir teknik engelle karşılaşılmazsa kripto para biriminin gelecekteki kullanımı için ekonomik ve yasal gerekliliklerin göz önünde bulundurulacağı vurgulanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, ikili para ihracının para transferi için ulusal sistemler bulunmasına rağmen önemli olduğu görüşünde. İki ülke, ortaklaşa gerçekleştirdikleri yerel işlemlerin bugüne kadar kendini kanıtladığını kaydetti. Ancak uluslararası para gönderme işlemlerinin bazı yönlerinin daha fazla gelişmesi gerektiğini söylüyorlar. Aber projesi, dijital para biriminin bu gelişmeyi destekleyip desteklemediğini tespit edilmesini hedefliyor. Aber projesi, BAE ile Suudi Arabistan Krallığı arasında Suudi-Emirrati Koordinasyon Konseyi İcra Kurulu’nun 17 Ocak’ta yaptığı toplantıda görüşülen ikili işbirliği planının bir parçası.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner