Yükleniyor...

Bakan Albayrak’ın İstifa Haberi Sonrası Dolarda İlk Fiyatlanma

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram hesabı üzerinden istifasını duyurmasının ardından dolarda ilk fiyatlanma yaşandı.

albayrak istifa dolar bitcoin

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabı üzerinden istifasını duyurmasının ardından dolarda ilk fiyatlanma yaşandı. Her ne kadar resmi bir biçimde istifa doğrulanmamış olsa da, dolar 8.52 seviyesinden 8.37 seviyesine geriledi.

Dolar/TL kurunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşanan değişimden sonra da düşmesi beklenmişti. TCMB’deki başkanlık değişiminin hemen ardından ABD’de Joe Biden’ın başkan seçilmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifa haberi; doların düşüş yaşamasına neden oldu.

Bloomberg HT’ye göre hafta sonunun yoğun gündeminin sonrasında Dolar/TL kuru Asya piyasalarında sığ işlemlerde 8,3790 seviyesinden işlem görmeye başladı. Kur daha sonra  8,36 seviyesine kadar geriledi.

Dolar/TL Kuru Rekor Kırmıştı

ABD seçimlerinin küresel anlamda yaşattığı etkinin ardından Türk Lirası da dolar karşısında değer kaybetmişti. Dolar/TL kuru 6 Kasım’da 8,5793 seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesiyle rekor kırmıştı.

T24’ün haberine göre Eski Merkez Bankası Yönetilerinden Profesör Hakan Kara, ülkenin krizden dönmesi için yapılabilecek tek şey vardı, onun da yapıldığını dile getirdi. Prof. Kara, şu ifadeleri kullandı:

“ÜLKENİN BU AŞAMADA KRİZDEN DÖNMESİ İÇİN YAPILABİLECEK TEK ŞEY VARDI, O DA YAPILDI. VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN. İLK PLANDA NE YAPILMASI GEREKTİĞİ BELLİ: SON İKİ YILDIR YAPILAN HER ŞEYİ TERSİNE SARMAK.”

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Profesör Özgür Demirtaş da istifa hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş, istifanın çözüm olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Sayın bakan istifa etti ise eğer, bu çözüm değil. Herkesin kendisine yüklenmesi de sorunu görmemekle alakalı. Sorun bakan değil. Sorun; 1)Adalet reformu, 2)Para politikası reformu, 3)Eğitim reformu, 4)Toplum olarak ayrışmanın engellenmesi, 5)Güçler ayrılığı konularındaki eksiklik.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner