Yükleniyor...

Ethereum’da (ETH) Fiyat Eğilimi Hangi Yönde?

Ethereum'un (ETH) fiyatı bir hafta içerisinde yaklaşık %13.

ethereumda egilim hangi yonde

Ethereum’un (ETH) fiyatı bir hafta içerisinde yaklaşık %13.21 artış gösterdi. Söz konusu fiyat yükselişi, daha fazla perakende ve kurumsal yatırımcının spot ve türev borsalarında işlem yaptığını gösteriyor. Ancak, spot borsalardaki ticaret hacmi hala Ekim ortası seviyelerinde dalgalanıyor. Aslında 4 Kasım 2020’de ticaret hacmi 300 milyon doların üzerine çıkarken, mevcut fiyat yükselişine rağmen ticaret hacmi 100 milyon doların altında yer alıyordu.

Skew tarafından sağlanan verilere göre, ETH için toplam günlük hacim Eylül 2020’de 500 milyon dolara ve Ağustos 2020’de ise 600 milyon dolar seviyesine yükseldi. Her iki hacim seviyesinde de Ethereum ciddi yükselişler yaşadı. Ancak, mevcut rallinin ticaret hacmi üzerinde henüz bir etkisi olmadı.

Eylül 2020’nin ilk haftasında ticaret hacmi mevcut seviyenin iki katı civarında yer alıyordu. Yazım sırasında ETH, Temmuz 2020’de görülen fiyat seviyesi olan 456 dolar seviyesinde yer alıyor. Bununla birlikte, Temmuz 2020 fiyat rallisinin kısa ömürlü olduğunu unutmamak gerekir.

Ethereum’un fiyatına etki edecek en büyük etkenlerden birisi ise DeFi (merkeziyetsiz finans) projeleri diyebiliriz. DeFi projelerinin popülerleşmesi ile birlikte, Ethereum ağında yer alan projeler ile Ethereum’da da yükselişler görebiliriz.

DeFi dışında Ethereum’un fiyatı için bir diğer itici faktör, ETH/BTC’nin gerçekleştirdiği fiyat korelasyonu diyebiliriz. İki kripto para arasında fiyat korelasyonu 3 ay önce %90 seviyelerinde yer alıyorken, şu an için %75 seviyesine düştü. Ancak hem BTC hem de ETH fiyatlarında yükselişler mevcut.

Ethereum’un önündeki diğer bir önemli faktör ise Aralık ayında lansmanı düzenlenecek Ethereum 2.0 etkinliği diyebiliriz. Birçok analist Ethereum 2.0 ile birlikte en büyük altcoin’de ciddi yükselişlerin yaşanacağını düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner