Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Koronavirüs Aşı Haberi Sonrasında Düştü! Riskli Bir Durum Var mı?

Trader'lar koronavirüs aşısındaki son gelişmeyi değerlendirirken, Bitcoin'in (BTC)16.

koronavirus bitcoin btc fiyati covid

Trader’lar koronavirüs aşısındaki son gelişmeyi değerlendirirken, Bitcoin’in (BTC)16.000 doların üzerine yükselme amacıyla yaptığı ikinci hareket, maalesef başarısız oldu.

Kripto para birimi %0,77 düştü ve bu da fiyatı üç yılın en yüksek seviyesine çıkaran geçen haftaki ilerlemenin önümüzdeki günlük seanslarda tersine döneceğini gösteriyor. Bitcoin ayrıca, trader’lar karlarını yeni kurulan yılın en yüksek seviyesi olan 15.977 dolardan ayırdıkça, orta ve uzun vadeli grafiklerde aşırı alım durumunu etkisiz hale getirmek için teknik değerlerinde düşüş yaşadı.

Tersine, yatırımcılar gün içi ABD Doları Endeksi’ne (DXY) doğru yükseliş eğilimi gösterdi. Doların döviz sepetine karşı oranı yüzde 0,20 arttı. Bitcoin ve ABD Doları Endeksi birbiriyle pozitif bir korelasyona sahiptir.

Lider kripto para birimi yazının yazıldığı sırada CoinGecko verilerine göre 15.362 dolardan işlem görüyordu.

Koronavirüs Aşısı ve Bitcoin Fiyatı

Dünyaca ünlü bir ilaç şirketi olan Pfizer’in ve ortağı BioNTech SE’nin yeni koronavirüse karşı aşı denemelerinde olumlu sonuçlar göstermesinin ardından sermaye ABD doları ve ABD borsasına kaymaya başladı.

Haberler, bankalar, havayolları ve seyahat şirketleri gibi salgında kaybedenlerin servetini canlandırdı. Aynı zamanda, şu ana kadar diğer sektörlerden daha iyi performans gösteren teknoloji hisse senetleri Pazartesi günü daha düşük performans gösterdi.

Bitcoin, salgının ve ekonomik etkilerinin arka planında belirgin bir şekilde yükseldi. Küresel merkez bankalarının büyük teşvik paketleri ve diğer genişletici para politikalarına müdahale etmesiyle, yatırımcılar, başta sınırlı sayıda olması ve fiat karşıtı özellikleri nedeniyle Bitcoin’e geçti.

Fakat aşı haberleri, Bitcoin için bir risk oluşturuyordu. Aşı, koronavirüsün yayılımını azaltma ve insanları iyileştirme olasılığını artırdı. Buna karşılık, aşı, yatırımcıların ekonomileri daha güvenli bir şekilde yeniden dünyaya açma yönünde düşünmelerini sağladı. Ayrıca, teşvik paketlerine olan ihtiyacın da azalmasına bir işaret oldu. Haberin etkisi, ilk olarak altında görüldü. Kıymetli metal, bugün neredeyse yüzde 4 azaldı.

Sırada Ne Var?

Aşı haberlerinden önce, Bitcoin, son dört günde iki kez 16.000 dolara ulaşamamanın ardından zirve yapma belirtileri göstermişti.

AcvvEd6y 860x509 1

4H grafiğinde, yukarıda gösterildiği gibi, kripto para birimi “Double Top” olarak nitelendirilen şeyi oluşturdu. Samurai Ticaret Akademisi’ne göre, teknik olarak, formasyon her zaman yüzde 75 oranında düşüşün tersine dönme göstergesi olarak hizmet ediyor. Eğer bu formasyon geçerliyse, Bitcoin fiyatı 14.325 dolara düşme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Tersine bir durumda Bitcoin aşı endişelerini ortadan kaldırırsa, o zaman bugüne kadarki rekoru olan 20.000 doları yeniden test etmek için tekrar 16.000 doların üzerine çıkmaya çalışabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner