Yükleniyor...

Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri Bitcoin Fiyatını Ne Yönde Etkileyebilir?

New York Borsası'nın (NYSE) ana şirketi olan ICE'nin işlettiği bir Bitcoin vadeli işlem pazarı olan Bakkt, ABD hükümetinden yeşil ışık almaya oldukça yakın.

Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri

New York Borsası’nın (NYSE) ana şirketi olan ICE’nin işlettiği bir Bitcoin vadeli işlem pazarı olan Bakkt, ABD hükümetinden yeşil ışık almaya oldukça yakın. Bakkt, Bitcoin’in yatırımcılarına fiziksel teslimatı için iş planının onaylanması adına ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile birlikte çalışıyor.

ABD piyasasında CME ve CBOE gibi mevcut Bitcoin vadeli döviz işlemleri nakit olarak ödeme yapıyor. Bu da sözleşmelerinin Bitcoin’le değil ABD dolarıyla ayarlandığı anlamına geliyor. Bu nedenle CME ve CBOE sözleşmelerinin sınırlı tedariki göz önüne alındığında iki vadeli işlem piyasasının Bitcoin’in gerçek fiyatı üzerindeki etkisi asgari düzeyde kalıyor.

Bakkt’ın CEO’su Kelly Loeffler, nakit ödemeli sözleşmelerin bazı faydaları olduğunu, ancak varlığı destekleyen altyapıyı güçlendirmek için fiziksel olarak yerleşmiş bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin gerekli olduğunu söylüyor.

Loeffler, “Nakit ödemeye sahip olmak harika, ancak fiziksel dağıtım ihtiyacı var. […]” diyor. Loeffler, Bakkt’ın amacının yatırımcıların dijital varlıklara yatırım yapmaları için rahat bir ortam yaratmak olduğunun da altını çiziyor.

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem piyasası tarafından garanti edilen Bitcoin’in fiziki teslimatı, yatırımcılara kripto varlık sorumluluğu verecek. Bakkt, piyasadaki her yatırımcıya varlık sunacak. Varlığa olan talebe ve Bakkt’ın borsadaki işlemine bağlı olarak Ocak ayında Bakkt’ın planlanan lansmanı öncü kripto para birimine olan arzı etkileyebilir ve Bitcoin fiyatında bir yükselişe neden olabilir.

Kobre & Kim’de hükümet icra savunma ve menkul kıymet davası avukatı olan Jake Chervinsky konuya ilişkin şunları söylüyor:

Ayrıca dikkat çekicidir ki Bakkt gözetiminde gerçek Bitcoin teslimi olacak. Bu, kurumsal girişlerin arzını azaltacağı ve dolayısıyla (belki) fiyatı da arttıracağı anlamına geliyor. Bu sadece CME ve CBOE gibi düzenlenmiş vadeli işlem sözleşmeleri ile ilgili diğer vadeli piyasalardan farklıdır.

ICE, CFTC’nin onayı olmaksızın vadeli ürünleri kendiliğinden tasdik etmesini sağlayan bir CFTC tescili almış sözleşme piyasası olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte bir Bitcoin vadeli işlem piyasası ICE’nin desteklediği piyasaların birçoğundan yapısal olarak farklıdır. Chervinsky, bu nedenle ICE’nin CFTC’den doğrudan onay almasına gerek kalmasa bile yeni geliştirilen piyasanın tam onayını alması için komisyonla birlikte çalışmasının gerekli olduğunu savunuyor.

Bakkt, operasyonuna 24 Ocak 2019’da başlamayı planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner