Yükleniyor...

Balinalar Her Bir Altcoin’den Ne Kadar Tutuyor? İşte İlginç Sonuçlar

IntoTheBlock yeni bir araştırma yaparak, her kripto para biriminin yüzde kaçının en zengin adreslerde olduğunu ortaya çıkardı.

altcoin balina

IntoTheBlock yeni bir araştırma yaparak, her kripto para biriminin yüzde kaçının en zengin adreslerde olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma sonucu ile ortaya çıkan veriler altcoin hakimiyet oranları konusunda şaşkınlık uyandırıyor.

Balinalar Altcoin Varlıklarının Çoğunluğuna Sahip

Kripto para birimi ekosistemlerindeki eşitsizlik derecesini değerlendirmek çok zor. Sonuçta, bazıları kripto para borsaları bazıları ise depolama (cüzdan) şirketleri olabilir. Ancak durum ne olursa olsun araştırma sonuçlarına göre, birkaç balina dolaşımdaki bazı kripto para birimleri arzının büyük bir kısmına sahip gözüküyor. IntoTheBlock, tüm kripto para piyasasını etkileyen balinaları ve altcoin hakimiyetlerini araştırmaya karar verdi.

Bitcoin Balinaları

Altcoinlerde Balina Hakimiyet Oranları

Kripto para birimleri üzerindeki mülkiyet yoğunluğu şaşırtıcı değildir. Merkezi olmayan bir sistemde, bazıları avantaj elde edebilmek için daha fazlasını elde tutabilir. Bununla birlikte, sürdürülebilir aşırı zenginlik konsantrasyonlarının merkezsiz bir sistemde olmasının sınırları vardır. İşte araştırma sonucuna göre önde gelen altcoinlerde balina hakimiyet oranları:

  • Ethereum (ETH): 151 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %39’una sahip.
  • Bitcoin Cash (BCH): 112 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %29’una sahip.
  • Litecoin (LTC): 131 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %47’sine sahip.
  • Bitcoin SV (BSV): 103 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %24’üne sahip.
  • Cardano (ADA): 41 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %39’una sahip.
  • Tether (USDT): 132 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %63’üne sahip.

IntoTheBlock’ın bulgularında öne çıkan kripto paralar özellikle Litecoin ve Tether’dır. Her ikisi de kripto para birimi endüstrisinin geri kalanından daha yüksek balina konsantrasyonlarına sahip görünüyor. Bu durum, kripto paraların gelecekteki durumunu nasıl etkileyeceğine dair bir çok soru işareti oluşturuyor.

Bitcoin Balinaları

Bazı insanlar, yalnızca birkaç adreste yüksek meblağlarda kripto para birimi varlığının bile bir sorun olduğunu iddia ediyorlar. Sonuçta, Bitcoin Cash gibi bir kripto para birimi kullanıyorsanız, bunun önemi olmayabilir. Bunun nedeni, Bitcoin Cash ve diğer para birimlerinin işlem kontrolü için bir yönetim modeline sahip olmamasıdır. Diğer taraftan, Ethereum ve Cardano gibi kripto paralarda bulunuyor. Bu nedenle, balina konsantrasyonları ekosistemi büyük ölçüde etkileyebilir ve hatta Ethereum kullanıcılarının çoğunluğuna karşı alınan kararlara yol açabilir.

Balinaların Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

Bu nedenle, yüksek konsantrasyondaki varlıkların etkisi, ilgili kripto para biriminin ekosistemine bağlıdır. Merkezi olmayan bir sistemin büyük bir bölümünde oligarşik benzeri kontrol sistemi varsa, yönetim nadiren işe yarayabilir. Bu, geliştiricilerin bu yönetim modellerini oluştururken göz önünde bulundurmaları gereken bir problemdir. Kripto para birimlerinin şu anda geleneksel fiat pazarlarını sarsan aynı sorunlarla karşılaşmasına izin verilmemelidir. Bu balina konsantrasyonları kesinlikle tartışmaya açık olmalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner