Yükleniyor...

Bank of England’ın Yöneticisi Kripto Paraları Tehdit Olarak Görmüyor

Her yıl gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu Davos konferansının üst düzey katılımcıları kripto paralar hakkında konuşurken son derece dikkatliler.

Bank of England CEO

Her yıl gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu Davos konferansının üst düzey katılımcıları kripto paralar hakkında konuşurken son derece dikkatliler. Bank of England’ın yöneticisi Huw van Steenis kendisine sorulan soruya verdiği cevap ile bu konuda oldukça özgür bir tutum sergiledi. Steenis, bir röportaj sırasında dijital varlıkların İngiltere’nin ekonomisinin üzerinde ciddi bir tehdit haline gelip gelemeyeceği sorusuna “kripto paralar hakkında endişeli değilim” diyerek cevap verdi.

Sık sık tekrarlanan bir kurumsal argümanı sunan an Steenis, kripto paraların finansal hizmetlerin temel testlerinde başarısız olduğunu belirtti. Steenis, kripto paraların harika bir değişim birimi olmadıklarını, değerlerini korumadıklarını ve daha yavaş olduklarını öne sürüyor. Bununla birlikte Steenis, şu anda kripto paraların varolduklarını, ancak bir tehdit olmadıklarını kaydetti. Bank of England’ın “Finansın Geleceği” adlı araştırma raporuna başkanlık eden Steenis, genel olarak fintech konusunu daha acil ve ciddi bir konu olarak gördüklerini kaydediyor. Raporda Steenis, “Bence en büyük tehdit şudur: teknoloji platformlarına taşınırken banka dışı hale nasıl gelirsiniz ve bankacılık sistemi ayrışıyorsa, çok daha karmaşık bir küme üzerinde denetimi nasıl sürdürüyorsunuz? Şirketleri?” diyor.

Kripto Fintech’e Eşit Değil

Kripto paralar ile bu teknoloji platformları arasında net bir ayrım yapan Van Steenis, kısacası, bankacılığı tamamen dijitalleştirmek isteyen yeni fintech girişimlerinden tehdit altında olan geleneksel, daha büyük bankalarla yüz yüze gelen çıkmazı anlatıyor. Adlarını isimlendirmemiş olmasına rağmen, belki de yalnızca fiat para birimi ile ilgilenen değil aynı zamanda kripto paraları doğrudan işlevlerine de entegre eden Revolut veya Uphold gibi servislere atıfta bulunuyor.

“Banka CEO’larının arasında bir numaralı konu” bu diyen Steenis, hizmetlerini daha iyi hale getirmek için teknolojiye nasıl yatırım yapabilirler ve bu büyük fintech platformları tehditlerini ortadan kaldırabilirler diyerek tekrar asıl tehditin fintech’ler olduğunu ve kripto paralar üzerine endişesinin yüksek olmadığının altını çiziyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner