Yükleniyor...

Bankacılık Krizi Credit Suisse’e de Sıçradı

ABD’deki banka krizlerinden etkilenen Credit Suisse, hisselerinde yüzde 30 civarında düşüş yaşadı.

credit suisse

ABD’deki banka krizlerinden etkilenen Credit Suisse, hisselerinde yüzde 30 civarında düşüş yaşadı. 

Silicon Valley Bank’in (SVB) iflasının etkileri devam ederken, Credit Suisse hisseleri ağır kayıplar verdi. 5 yıllık CDS’leri 574 baz puan ile rekor seviyeye yükselen bankanın endişeleri Avrupa’nın diğer bankalarına da kısa süre içerisinde yayıldı. 

Satış Baskısı Diğer Bankaları da Etkiledi

Son yıllarda ciddi kayıplar yaşayan Credite Suisse’nin CEO’su Ulrich Koerner, Ekim 2022’de bankanın çok kritik bir dönemde olduğunu söylemiş ve 9 bin kişiyi işten çıkarmıştı. 

Zor durumdaki İsviçre bankasının hisseleri, en büyük hissedarı olan Suudi Ulusal Bankası’nın daha fazla finansal yardım sağlamayacağını açıklamasının ardından düşüşe geçti. Banka hisselerinde yaşanan bu düşüş ağır kayıplara yol açarken, satış baskısı piyasa geneline yansıdı. 

Satış baskısından etkilenen BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank ve Deustche Bank gibi bankacılık devleri yüzde 8 ila 10 aralığında değer kaybı gördü. 

Avrupa’da STOXX Europe 600 Bankacılık Endeksi de satışların artmasıyla birlikte yüzde 6 düşüş yaşayarak 144,74 seviyesine geriledi. Kayıplar sadece bununla da sınırlı kalmadı keza Avrupa endekslerinde de sert düşüşler söz konusu. DAX ve FTSE 100, yüzde 2,5 gerilerken CAC 40 ve Euro Stoxx 50’de kayıp yüzde 3 seviyelerine ulaştı. 

ABD’nin en büyük bankalarından Lehman Brothers’ın 2008’deki çöküşünü bilen analist ve yatırımcı Robert Kiyosaki, yakın zamanda Credit Suisse ile ilgili bir öngörüsünü paylaşmıştı. Silicon Valley Bank’in çöküşünün ardından yorum yapan Kiyosaki, bir sonraki çöküş yaşayacak bankanın İsviçre merkezli Credit Suisse olacağını ileri sürmüştü. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner