Yükleniyor...

ChatGPT, Akıllı Sözleşmeleri Denetleyebilir mi?

ChatGPT’nin son sürümü olan GPT-4, Ethereum akıllı sözleşmesi üzerindeki güvenlik açıklarını tespit etti.

GPT 4

ChatGPT’nin son sürümü olan GPT-4, Ethereum akıllı sözleşmesi üzerindeki güvenlik açıklarını tespit etti.

ChatGPT’nin en yeni sürümü, SAT testlerinde yüksek puanlar alarak ve Ethereum akıllı sözleşmelerindeki güvenlik açıklarını ön plana çıkararak sosyal medyada heyecan yarattı. OpenAI’ya göre GPT-4, çeşitli alanlarda profesyonel ve akademik ölçütlerde insan düzeyine yakın performans gösteren oldukça etkili bir yapay zeka sürümü. 

GPT-4 Heyecan Yarattı

GPT-4, akademik kıyaslamalardaki olağanüstü skorların yanı sıra, Ethereum akıllı sözleşmelerini inceleme, güvenlik açıklarını vurgulama ve koddan yararlanmaların potansiyel yollarını önerme gibi yetenekler gösterdi. 

Coinbase Direktörü Conor Grogan, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda GPT-4 ile olan diyaloğunu paylaştı. Paylaşılan diyalogda GPT-4’ün, Ethereum akıllı sözleşmesinde yer alan bazı güvenlik açıklarını ortaya koyduğu ve onlara çözüm ürettiği görüldü.

Bu gelişmeler üzerine Cointelegraph, ETHDubai konferansında katılımcılara bazı sorular yöneltti. Katılımcıların çoğunluğu ChatGPT ile ilgili olumlu yorumlarda bulundu.

Blockchain geliştiricisi Salman Arshad, güvenlik ve denetim süreçlerinde Web3’e odaklanılması nedeniyle ChatGPT’nin blockchain ile olan bağlantısını vurguladı ve şu ifadeleri kullandı: “Akıllı sözleşme denetçileri maliyetlidir, ChatGPT bu konuda hızlı ve uygun maliyetli bir yol sunuyor.”

Başka bir blockchain geliştiricisi olan Syed Ghazanfer ise ChatGPT’nin işbirliğine dayalı doğasının altını çizdi ve ChatGPT’den yana olduğunu söyledi. 

Cointelegraph’ın daha önce yaptığı başka bir araştırma, ChatGPT’nin geliştiricilerin kodlama sorunlarını çözmeleri için önemli ölçüde faydalı olduğunu kanıtlamıştı. Yapay zeka destekli ChatGPT, akıllı sözleşmelerin ve Web3 platformlarının güvenlik denetimleri için de faydalı olmayı vaadediyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner