Yükleniyor...

Bankalar, Fed Faiz Artışı Konusunda Uyarıda Bulundu

Özellikle kripto para yatırımcılarının merakla beklediği Fed faiz kararına, bankalardan gevşememe uyarısı geldi.

Bankalar Fed Faiz Artisi Konusunda Uyarida Bulundu

Özellikle kripto para yatırımcılarının merakla beklediği Fed faiz kararına, bankalardan gevşememe uyarısı geldi.

Küresel ekonomiyi ve kripto paraları yakından ilgilendiren Fed hareketleri devam ediyor. ABD, ekonomik sıkıntılara karşı doları güçlendirmek için yoğun mesai harcıyor. ABD dolarının güçlenmesi ise piyasaları resesyon riskine sürüklüyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında yatırımcılar, Fed kararlarının yumuşamasını bekliyor. Ancak bazı büyük bankalar, Fed’in yavaşlamasının faiz kararlarından vazgeçeceği anlamına gelmediğini belirtti.

Bankalar Uyardı: Güvercin Görünüm Garanti Değil

Özellikle sosyal medya kanalları aracılığıyla, Fed faiz politikalarının güvercin görünüme geçeceği iddia edildi. Genellikle ABD tarafından gelen politika kararlarını önceden fiyatlayan kripto, bu sefer yükseliş yönlü hareket etti.

Kripto tarafı Fed’in jumbo faiz artışından vazgeçeceğini ve önümüzdeki yıl daha yumuşak davranacağını düşünüyor. Ancak bazı bankalar ve veri analizcileri, oranların henüz beklentileri karşılamadığına dikkat çekti.

Barclay‘ın kredi araştırma ekibi, haftalık notunda faiz artışlarına yönelik düşüncelerini paylaştı. Barclay’a göre, Fed’in henüz işi bitmedi.

Bank of America‘da yayımladığı notta, piyasanın bir pivot istemesine değindi. Bank of America, daha yavaş daha düşük anlamına gelmez dedi.

Hardman, Fed faiz artış hızının yavaşlayabileceğini ancak bunun daha uzun vadeye yayılarak gerçekleşeceğini belirtti.

Danske Bank, Fed’in yumuşayacağı konusundaki iddialara henüz çok erken yanıtını verdi. Danske Bank’a göre, Fed bu yıl 150 baz puan artış yapacak.

ING Bank, Aralık ayından itibaren sıkılaştırma hızında azalma yaşanabileceğine dikkat çekti. ING Bank’a göre, enflasyon henüz yenilmiş değil, yumuşama olsa bile bu faiz artışlarını uzun vadeye yayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner