Yükleniyor...

Bankaların Kripto Pozisyonları 2022’de Düşüş Yaşadı

2022 yılı kripto para sektörü için hiç de iyi geçmedi, BIS raporuna göre bu süreçte bankaların kripto pozisyonları da düşüş gösterdi.

banka kararları

2022 yılı kripto para sektörü için hiç de iyi geçmedi, BIS raporuna göre bu süreçte bankaların kripto pozisyonları da düşüş gösterdi.

BIS’in yaptığı bir araştırma belirli bankaların 2022 yılında kripto pozisyonlarının yüzde 44 kadar düştüğünü gözler önüne serdi. Bankalar da kripto sektörünün yaygınlaşmasıyla birlikte endüstriye katılanlar arasındaydı.

Bankaların Kripto Pozisyonları Yüzde 44 Kadar Düştü

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki bankaların belirli kripto para birimlerine maruz kalmalarını geçen yıl boyunca yüzde 43,6 oranında azalttığını söyledi. Bu azalmanın nedeni ise geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Basel Bankacılık Denetim Komitesi’nin, bir bankanın belirli kripto para birimlerine maruz kalmasının yüzde 2’yi geçmemesi gerektiğini onaylamasıydı.

düşüş

BIS Basel Bankacılık Denetim Komitesi’nin (BCBS) bir raporuna göre, hem doğrudan kripto paralara hem de türev ürünlerine maruz kalma yoluyla kripto para birimlerine toplam maruz kalma, 2021’de yüzde 61,7’den 2022’de yüzde 15,4’e düştü.

Raporda, bankaların kripto maruziyetindeki değişikliğin, çoğunlukla BIS anketine yanıt veren daha az sayıda bankadan kaynaklandığı öğrenildi. Buna karşın aynı zamanda piyasa koşulları ve bankalar gibi diğer faktörlerin muhtemelen BCBS’nin küresel kripto bankacılığı kuralları nedeniyle risklerini azaltmasından kaynaklandığı belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner