Yükleniyor...

Jon Cunliffe: BoE, CBDC Çıkarmaya Hazır Değil

Bank of England (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, çıkarılması planlanan dijital pound ile Apple Store’u karşılaştırarak bazı yorumlarda bulundu.

bank of england

Bank of England (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, çıkarılması planlanan dijital pound ile Apple Store’u karşılaştırarak bazı yorumlarda bulundu.

Başkan yardımcısına göre, İngiltere Merkez Bankası şu anda yeterli uzmanlığa sahip olmadığı için, Birleşik Krallık henüz bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmaya hazır değil.

Cunliffe, CBDC İşlev ve Faydalarının Altını Çizdi

BoE başkan yardımcısı Jon Cunliffe, 28 Şubat’ta hazine seçkin komitesi oturumunda yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın CBDC çıkarma olasılığının yüzde 50’den fazla olduğunu, ancak düzenleyicinin henüz bir dijital para birimi çıkaracak teknik becerilere sahip olmadığını belirtti. 

Cunliffe, merkez bankasının özel sektör ortaklarıyla potansiyel bir dijital sterlini test etmeyi planladığından, BoE’nin bir sonraki aşamada CBDC geliştirme konusunda gerekli uzmanlığı elde etmesini beklediğini söyledi. 

Konu ile ilgili yorumlarda bulunan Cunliffe, “CBDC konusunda bir sonraki aşamaya geçmek için, çalışan bir prototip inşa etmek, simüle edilmiş bir ortamda test etmek, daha sonra canlı bir ortamda test etmek ve ardından uygulamaya geçmek olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Cunliffe, potansiyel bir dijital poundun tasarım ve yapısının CBDC’nin motivasyonuna bağlı olarak büyük ölçüde değişeceğini vurguladı. BoE’nin buradaki temel motivasyonunun muhtemelen genel ödeme amaçları için dijital nakit veya BoE banknotlarının dijital eşdeğerini sağlamak olacağını söyledi. Ayrıca Cunliffe, “Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki tür İngiltere Merkez Bankası parasının dolaşımda olduğu bir sistem istemedik.” dedi.

Başkan yardımcısı, mevcut finansal sistemde bulunmayan bazı potansiyel CBDC işlevlerinin ve faydalarının da altını çizdi. Dijital pound için önemli bir potansiyel kullanım alanı olarak mikro ödemelerden bahseden Cunliffe, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bu sayede çok çok küçük ödemeler yapmanız çok daha kolay olacak. Yani bir gazetede makale okumak istiyorsanız, gazeteye abone olmanız gerekmeyecek. Bunu yapmak için küçük miktarlar ödeyebilirsiniz.” 

Daha önce BoE Başkanı Andrew Bailey’in kısa vadede bir CBDC’nin gerekliliği konusunda şüphelerini dile getirdiği bildirilirken, Avrupa maliye bakanları bir kez daha dijital avronun perakende versiyonuna destek verdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner