Yükleniyor...

Basel Komitesi’nden Bitcoin (BTC) Açıklaması

Dünyanın en nüfuzlu bankacılık düzenleyici kurumu, Bitcoin tutan bankaların kayıpları tam olarak karşılayabilmesi için ek sermaye ayırmasını önerdi.

basel komitesi bankalara bitcoin btc kayiplarina karsi sermaye ayirmasini onerdi

Dünyanın en nüfuzlu bankacılık düzenleyici kurumu, Bitcoin tutan bankaların kayıpları tam olarak karşılayabilmesi için ek sermaye ayırmasını önerdi.

Uluslararası Ödemeler Bankası Basel Komitesi, kripto varlıkları iki gruba ayırmayı önerdi: mevcut çerçeveler altında değerlendirilmeye uygun olanlar ve olmayanlar.

İlk kategori, “bazı değişiklikler ve ek rehberlikle” mevcut kurallar kapsamında işleme uygun olacak tokenize edilmiş varlıkları ve stablecoin’leri içerecek. Bununla birlikte Perşembe günü yapılan bir duyuru, Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin “ek ve daha yüksek riskler oluşturduğundan” ikinci kategoriye gireceğini söyledi. Teklife göre bu kategori “yeni bir muhafazakar, ihtiyatlı muameleye tabi tutulacak.”

Komite Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri için %1.250’lik bir risk ağırlığı önerdi. Bu, bankaların riskin nominal değerine eşdeğer sermaye tutmasını gerektirecek:

“100 dolarlık bir risk, 1.250 dolarlık risk ağırlıklı varlıklara yol açacaktır. Bu, minimum %8’lik sermaye gereksinimi ile çarpıldığında, minimum 100 dolarlık bir sermaye gereksinimi ile sonuçlanır.”

Bitcoin (BTC) 38.000 Doları Gördü

Haber, kripto para piyasasında Bitcoin ve kripto para birimlerinin ciddiye alındığı şeklinde yorumlandı ve Bitcoin sert bir yükselişle 38.800 dolara kadar yükseldi. Bitcoin yayın saati itibariyle 37.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner