Yükleniyor...
Sponsored

Basic Attention Token (BAT) Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Basic Attention Token nedir, Basic Attention Token ne işe yarar, BAT nedir, Basic Attention Token nasıl alınır gibi soruları tüm hatlarıyla cevaplandıracak, kripto para birimiyle ilgili merak edilenleri açık bir şekilde ele alacağız.

Basic Attention Token Nedir ve BAT Nedir

Bu yazımızda Basic Attention Token nedir, Basic Attention Token ne işe yarar, BAT nedir, Basic Attention Token nasıl alınır gibi soruları tüm hatlarıyla cevaplandıracak, kripto para birimiyle ilgili merak edilenleri açık bir şekilde ele alacağız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Reklamcılık, çevrimiçi işletmelerin çoğu için en kritik gelir modellerinden biridir. Ancak, reklamcılık endüstrisi bir dinozordur. Model yıllarca değişmedi ve umutsuzca elden geçirilmeyi gerekiyor. Brendan Eich’in Basic Attention Token’ı (BAT) oyunu tamamen değiştirmek istiyor. BAT, reklam yayınlamak için kullanıcılara para ödeyerek dikkat çekmek istiyor.

Dijital Reklamcılığın Modern Çağı

Sokak ilanlarından reklam panolarına ve televizyona uzanan reklamcılık her geçen gün evriliyor, değişiyor. İlk bakıldığında modern reklamcılık kolay gibi görünüyor, ancak düşünüldüğü gibi değil.

Google gibi arama motoru devleri ve Facebook gibi sosyal medya platformları var. Facebook şu an itibariyle 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’u. Bu nedenle, reklamverenler ve pazarlamacılar sosyal medyaya akın ettiler ve izleyicilerini hedeflemek için çeşitli yöntemleri kullandılar.

Dijital reklamcılık o kadar karlı bir hale geldi ki, 2017’de televizyon reklamlarının toplam gelirini geçmeyi başardı:

TV ve Dijital Reklamcılık

2018 yılında, Google, 120 milyar dolar toplayan en büyük küresel reklam geliri sağlayıcısı iken, Facebook da 25 milyar dolarlık muhteşem bir gelir elde etti.

Bununla birlikte, dijital pazarlamanın en iyi yönü insanların dikkatini çekmenin kolay olması. Bunu yaparken elbetteki can sıkıcı yöntemler söz konusu. Örneğin kimsenin tıklayamadığı sinir bozucu pop-up’lar bulunuyor.

Kullanıcıları Teşvik Etmek Yok

Daha ileriye gitmeden ve size mevcut durumun ne kadar kötü olduğunu göstermeden önce, dijital reklam endüstrisinin genel hiyerarşik yapısını göstermek isteriz.

Youtube’da bir video izlemek üzere olduğunuzu ve bu video başlamadan önce bir reklam gördüğünüzü hayal edin. Bu bağlamda siz video izleyicisi yani kullanıcı oluyorsunuz. Videolarını izlemek istediğiniz kişi yayıncı, reklamı oluşturan kişi de reklamveren. Bu dinamikte, siz, kullanıcı, yayıncının içeriğiyle ilgileniyorsunuz ve reklamveren yayıncı ile aynı alanda ve sizi içerikle hedeflemek istiyor.

Şimdi, bu dinamikte, reklamveren ürünlerini satıyor ve reklamveren komisyonunu yayıncıdan alıyor. Ancak, kullanıcıları reklamları ilk başta izlemeye teşvik eden nedir? Kullanıcıların ücretsiz bir şeyler kazanacaklarını söyleyebilirsiniz. Bununla birlikte, kullanıcılar reklamlarla oturup eğlenmek istemezler, eğer şans varsa muhtemelen reklama ilgi gösterirler.

Dürüst Olmayan Platformlar

Kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncıların yanı sıra, bu ekosistemde henüz bahsetmediğimiz başka bir oyuncu olan platform var. Yukarıdaki örneğimizde Youtube bir platformdur. Kullanıcının dikkatini en üst düzeye çıkarmak ve ilgilendikleri reklamları izlediklerinden emin olmak için bu platformlar olayı başka bir seviyeye taşıdı. Kullanıcılarının özel verilerini ve internet aramalarını araştırmaya başladılar ve verileri bilim adamlarına teslim ettiler.

Bilim adamlarının araştırma sonuçlarındaki bulguları kullanarak belirli reklamları kullanıcının ihtiyacına göre hassas şekilde kullanıcıya sunabilirlerdi. Makine dili ve AI içeren bu platformlar tam olarak ne görmek istediğinizi gösterebilirler. Google’da “Konya’daki en iyi oteller” diye arama yaptığınızda ve Facebook’daki reklamların “harika Konya otelleri”yle dolup taştığını görebilirsiz.

Yani, burada sorulacak en belirgin soru: ”Bu yasal mı?” Evet… Ve hayır.

Bir şirket müşterilerinin davranışlarını analiz edebilir, ancak bu verileri başka bir şirkete sattıklarında durum tam olarak sorunlu hale gelir. Şimdi, bu neden bu kadar etik değil?

Kelimenin tam anlamıyla, kullanıcıların gizliliği ihlal edilmiş olur. Kullanıcının size isteyerek (veya istemeyerek) verebileceği verileri başkalarına veriyorsunuz. Gümüş bir tepside belki de altın bir tepside kullanıcıya ait verileri başka bir platform ile paylaşıyorsunuz.

Facebook Skandalı

Evet. Facebook skandalı. Hikayeyi zaten bildiğinizden eminiz. Facebook, tüketicisinin verilerini Cambridge Analytica’ya satmakla suçlandı. Cambridge Analytica bu verilerle ne yaptı? Cambridge Analytica’nın bu verilerle halkı Brexit, ABD seçimleri vb. gibi çeşitli siyasi kararlar üzerinde şekillendirmek için kullanıldığı ortaya çıktı.

Çizginin çizilmesi gereken yer burasıdır. Hiç kimsenin bir kullanıcının özel verileri başka biri tarafından kullanılmasına izin vermemesi gerekiyor. Günün sonunda, platformlardan gelen bu tür sorumsuz davranışlar reklamveren, kullanıcılar veya yayıncılar için uygun değildir.

Uzun lafın kısası, dijital reklamcılık bozuldu.

Kullanıcılar, reklamların hiçbirini izlemek için gerçek bir teşvik bulamıyorlar ve platformlar gelirlerin çoğunu yayıncılardan ve reklamverenlerden alıyor.

Blockchain teknolojisinin dijital reklam endüstrisine entegre edilmesinin nedeni da tam olarak bu. Bu, yayıncıları ve reklamverenleri hiçbir aracı olmadan doğrudan tüketicilere bağlayarak şeffaflık, gizlilik, merkeziyetsizlik ve dürüstlüğü getiriyor.

Basic Attention Token (BAT) Nedir?

Basic Attention Token, kısacası BAT, Ethereum Blockchain üzerine kurulu bir dijital reklam token’ıdır. BAT token’ının amacı, reklamverenleri, yayıncıları ve kullanıcıları merkeziyetsiz bir şekilde birbirine bağlayacak bir reklam piyasası oluşturmaktır. BAT’ın amacı, kullanıcının ilgisinden kazanç elde etmek ve reklam ağlarıyla ilgili tüm diğer gereksiz harcamaları ortadan kaldırmaktır.

BAT token’ı aşağıdakilere dikkat eder:

  • Aracıyı ortadan kaldırarak bir değişim birimi olarak görev yapar.
  • Kullanıcıları, yayıncıları ve reklamverenleri ödüllendirir.
  • Kullanıcılara reklamlara ilgi gösterdikleri için ödeme yapılır.
  • Yayıncılar, reklam gelirinin bir kısmını norm olarak alırlar.
  • Reklamverenler, içerikleri için daha iyi bir yatırım getirisi (ROI) elde eder.

BAT ekibi, BAT sistemiyle entegre bir tarayıcı olan Brave’yi geliştirdi. BAT token’ı sistem tarafından kullanılacak yerel para birimidir.

Yeni Bir Dünya: Brave

Brave Browser BAT Nedir

Brave, BAT ekibi tarafından oluşturulan, “gizlilik ve hız” odaklı bir internet tarayıcısı. Brave, gereksiz tüm reklamları ve izleyicileri varsayılan olarak engeller. Çoğu reklam engelleyiciden farklı olarak, Brave, tüm reklamları herhangi bir istisna olmadan engeller.

Brave tarayıcısı, zamanınızın çoğunu harcadığınız içeriğin ne tür olduğunu görmek için ilginizi sürekli takip ediyor. Buna dayanarak, yayıncılara buna göre ödeme yapılıyor. Tarayıcı tüm bu verileri takip etmek için Blockchain’ kullandığından verileri bozmak mümkün değildir.

Bununla birlikte, Brave tarayıcı sürekli olarak tarayıcıdaki her bir reklamın İlgi Değerini ölçer. Bu değer, reklamın görüntülendiği artan süreye ve alakalı içeriğe orantılı olarak görünen reklam piksellerinin sayısına göre hesaplanır. Makine öğrenmesini farklı reklamları kullanıcıs ilgisine göre sunan Brave tarayıcı, kullanıcılara görmek istedikleri reklam türlerini gösterir.

Brendan Eich, kullanıcıların şu an itibariyle reklamları izleyerek yılda 70 ABD dolarına kadar para kazanabileceğini ve nihayetinde 2020 yılına kadar bu miktarın 224 ABD dolarına kadar çıkabileceğini açıkladı.

Brave tarayıcısının özellikleri:

  • Gizlilik: Kullanıcının tarama verisi tamamen gizli tutulur. Birinin reklam eşleştirmesi için ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler kullanılmaz. Üçüncü taraf izleyiciler de otomatik olarak engellenir.
  • Gelişmiş reklam eşleştirmesi: Brave tarayıcı, amaç sinyalleri, etkin sekmeler, URL’ler, anahtar kelime arama giriş bilgileri, göz atma bilgileri vb. ile birlikte kullanıcı verilerini eksiksiz bir şekilde tutar. Platform, Brave tarayıcısıyla birlikte kullanıcıların teklif sunmak için uygun bir zamanda ve yerde olup olmadığını da belirleyebilir.
  • Geliştirilmiş deneyim: Her sayfa yüklemesi için kullanıcıların harici sunuculara ulaşması gerekmez. Reklam eşleştirmesi yerel olarak yapıldığından, kaliteli tarama, iyi pil ömrü, daha az veri kullanımı ve en az rahatsız edici içerik akışı sağlar.

Mayıs 2019 itibariyle, Brave, Android platformunda 10 milyondan fazla indirmeyi gördü. Daha cesur bir adım ise Wikipedia’nın kurucu ortağı Larry Sanger’den geldi. Sanger, Chrome’dan Brave’e geçtiğini söyleyerek insanların dikkatini Brave’e çekmiş oldu.

Basic Attention Token (BAT) Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile BAT almak, kripto para birimine yatırım yapmak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu‘yu kullanabilirsiniz.

Özetle Basic Attention Token (BAT) Nedir?

BAT yüksek kaliteli bir ekibe sahip ve dijital reklam dünyasını değiştirmeleri sadece zaman meselesi. BAT bu konuda en devrimci projelerden biri olabilir. Eğer ki bu gerçekleşecek olursa kripto para birimi BAT değerine değer katabilir ve yatırımcısına yüksek getiri sağlayabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x