Yükleniyor...

Beeple Lakaplı “Mike Winkelmann” Kimdir?

Beeple unvanıyla bilinen NFT sanatçısı Mike Winkelmann, Amerikalı bir grafik tasarımcısıdır.

beeple

Beeple unvanıyla bilinen NFT sanatçısı Mike Winkelmann, Amerikalı bir grafik tasarımcısıdır. NFT eserleriyle ün kazanmış olan Winkelmann, bu kadar tanınmadan önce çalışmalarını Justin Bieber, Nicki Minaj ve Childish Gambino gibi ünlü kişilerin konserlerinde sergilemiştir.

Beeple Kimdir?

Beeple, ismini duyurmuş NFT sanatçılarından biridir. Gerçek ismi Mike Winkelmann olan Beeple, NFT’lerin benimsenmesinde önemli bir kişidir. Şöhreti, geleneksel sanat galerilerinde uzun bir kariyerden veya NFT’lere yönelik uzmanlığından gelmez. NFT’lere girişi, gitgide daha fazla kişinin sanatını sergilemek için yeni bir yol denemesini tavsiye etmesiyle aniden karar verilen bir deney olarak tanımlanabilir. Günümüzde Beeple, 2 milyonun üzerinde Instagram takipçisine sahiptir ve yaşayan en değerli üç sanatçı arasında gösterilmektedir.

Beeple’ın NFT’leri güncel dünya olaylarını hicvetmek, modern siyaset ve kültürü yorumlamak için çoğu zaman politikacılara, popüler kültür simgelerine ve benzerlerine referanslar içerir. İlginç bir şekilde, hareketli sanat NFT’leri ile politik ve sosyal sorunları ifade etmenin görsel bir yolunu sunarken aynı zamanda geleneksel sanat sektörünün de ilgisini çekmenin bir yolunu bulmuştur.

beeple

Beeple Nasıl Ünlü Oldu?

Winkelmann, NFT satışına 2020 yılında başlamıştır. İlk çalışmaları, dijital sanat satışlarının on binlerce dolara ulaşmasıyla sanat ve teknoloji dünyasını epey şaşırtmıştır. Beeple’ın sattığı ilk NFT parçalarından biri “Crossroad” adındadır. Bu eser, Kasım 2020 ABD başkanlık seçimlerinin sonucuna göre değişecek şekilde tasarlanmıştır. Blokzincire kayıtlı bu sanat eseri 66 bin 666,66 USD’ye satılmış ve daha sonra ise 6,7 milyon USD’ye tekrar el değiştirmiştir.

Winkelmann için önemli bir dönüm noktası ise Christie’s adındaki tanınmış bir müzayede evinin Beeple’ın NFT sanat eserini açık artırmaya çıkaracağını açıklamasıyla, tamamen dijital bir NFT sanat eserini satan ilk büyük müzayede evi olmasıdır. Buna ek olarak, Christie’s ilk kez bu satışta bir ödeme yöntemi olarak ETH kabul etmiştir.

Bu sanat eserinin adı “Everydays–The First 5000 Days”tir ve 69 milyon USD’nin üzerinde bir meblağa satılmıştır. Çalışma renkli piksellerin bir araya gelmesi gibi gözükür, fakat aslında Beeple’ın 13 yıl boyunca her gün yarattığı 5 bin resmi içerir.

beeple2

Winkelmann’ın öne çıkması, zamanlamasından kaynaklanıyor olabilir. Tam da NFT’lerin ivme kazandığı bir zamanda bu alana girmiştir. Bir diğer sistemik neden ise dünyadaki COVID-19 salgını gibi büyük sosyoekonomik değişimler olabilir. Sonuç olarak, bu dönemde insanlar dijital cihazlarında daha çok zaman harcamaya, evden çalışmaya ve yeni dijital uygulamalara daha kolay ilgi duymaya başlamıştır.

Beeple’ın Everydays NFT satışı, NFT’lerin yükseliş döngüsü sırasında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, popüler tüm döngüler gibi NFT çılgınlığı dalgası da daha sonrasında hafiflemiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner