Yükleniyor...

Biden Yönetimi, Borsaların Fonlarının Kullanıcıların Fonlarından Ayrı Tutulmasını İstiyor

Biden yönetimi, borsaların fonlarını kullanıcıların fonlarından ayrı tutacak bir mevzuat istiyor.

biden yonetimi borsalarin fonlarinin kullanicilarin fonlarindan ayri tutulmasini istiyor

Biden yönetimi, borsaların fonlarını kullanıcıların fonlarından ayrı tutacak bir mevzuat istiyor. Yönetim bu mevzuat ile olası bir iflas durumunda kullanıcı mağduriyetini önlemeyi amaçlıyor.

Coindesk’in konu hakkında bilgi sahibi olduğunu söylediği kişilere dayandırdığı bir habere göre Biden yönetimi, kripto varlık alım satım platformlarının kendi fonlarını, müşterilerinin fonları ile ayrı tutmasını sağlayacak bir mevzuat için bastırıyor. Söz konusu hamle, ABD’nin en büyük kripto varlık alım satım platformu Coinbase’in olası bir iflasta kullanıcı fonların iflas işlemlerine tabi olduğunu açıkladığı bir SEC belgesinin ardından geldi.

Önerilen saklama kuralı, finansal firmalar için halihazırda bir standart niteliği taşıyor. Ancak bu, kripto varlık alım satım platformları için geçerli değil. Yönetim bu mevzuat ile kripto platformları için de bu pratiği sonlandırmayı planlıyor. 

Coinbase, geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bir başvuruda “iflas durumunda müşterilerimiz adına gözetim altında tuttuğumuz kripto varlıkları, iflas işlemlerine tabidir ve bu tür müşteriler, genel teminatsız alacaklılarımız olarak değerlendirilebilir” ifadelerine yer vermişti.

“Yatırımcıların korunması” çıkışlarıyla bilinen SEC Başkanı Gensler da konu hakkında açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Dijital bir cüzdana girdiğinizde, tokenlarına gerçekten sahip olduğunuzu düşünmeyin (…) Platform çökerse, bilin bakalım ne olacak? Platform ile yalnızca karşı taraf ilişkiniz var. İflas mahkemelerinde sıraya girersiniz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner