Yükleniyor...

Biden’ın Kripto Para Kararnamesi Yayınlanacak! Kararname Kripto Paralar İçin Ne İfade Ediyor?

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Adalet Bakanlığı, Hazine ve diğer kurumları ABD merkez bankası dijital para birimi oluşturmanın yasal ve ekonomik sonuçlarını incelemeye yönlendiren, uzun zamandır beklenen bir yürütme emrini bugün yayınlaması bekleniyor.

biden crypto

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Adalet Bakanlığı, Hazine ve diğer kurumları ABD merkez bankası dijital para birimi oluşturmanın yasal ve ekonomik sonuçlarını incelemeye yönlendiren, uzun zamandır beklenen bir yürütme emrini bugün yayınlaması bekleniyor.

Beyaz Saray geçen yıl, artan fidye yazılımı ve diğer siber suç tehdidiyle başa çıkmak için – bir yürütme emri de dahil olmak üzere – kripto para birimi piyasasının geniş kapsamlı bir gözetimini düşündüğünü söyledi.

Biden’ın emri, “paranın geleceği” ve kripto para birimlerinin gelişen ortamda oynayacağı rol hakkında bir dizi rapor için 180 günlük bir son tarih belirliyor.

Kaynak, Biden yönetimi içinde böyle bir hareketin arkasındaki önemli ivmeye atıfta bulunarak, “180 gün içinde politikada önemli bir değişiklik görebiliriz. Bu, bir merkez bankası dijital para biriminin oluşturulmasına yönelik muhtemel bir adımdır” demişti.

Ancak kaynak, raporların yine de böyle bir hareketle ilgili endişeleri artırabileceği veya bunun kongre onayı gerektireceği sonucuna varabileceği konusunda uyardı.

Bugün gelecek olan muhtemel Biden emri, Rus elitlerinin Rusya’yı küresel ekonominin büyük bölümlerinden ayıran Batı yaptırımlarını atlatmak için kripto para kullanımı konusundaki artan endişelerin ortasında geliyor ve Çin ve diğer ekonomiler tarafından kendi dünyalarını yaratmaya çalışıyor.

Kararnamenin zamanlaması ilk olarak Bloomberg tarafından bildirildi.

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) Pazartesi günü finans kurumlarını, Rus kuruluşlarının Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Washington tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçınmaya yönelik potansiyel girişimlerine dikkat etmeleri konusunda uyardı. 

Biden’ın emri, Adalet Bakanlığı’ndan Hazine, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Federal Ticaret Komisyonu, Tüketici Mali Koruma Komisyonu ve tüketiciler üzerindeki etkiyi incelemek için diğer kurumlarla birlikte yeni bir para birimi oluşturmak için yeni bir yasaya ihtiyaç olup olmadığına bakmasını isteyecek.

Analistler, yaklaşmakta olan yürütme emrinin piyasa düzenleyicilerine kripto para birimlerini kendi alanlarına getirmek için daha fazla mühimmat sağlayabileceğini söylüyor.

Chicago Üniversitesi araştırmasına göre, kripto para birimlerinin değeri geçen yıl 3 trilyon doları aştı ve Amerikalıların yaklaşık %14’ü 2021 itibariyle dijital varlıklara yatırım yaptı. Bu, özellikle geçen yıl kripto endüstrisini finansın “vahşi batısı” olarak adlandıran SEC Başkanı Gary Gensler olmak üzere finansal düzenleyicilerin dikkatini çekti. Gensler, milletvekillerine geleneksel menkul kıymet borsalarına benzer şekilde kripto borsalarının SEC’e kaydolmasını istediğini söyledi.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Rostin Behnam ayrıca Kongre’yi ajansına dijital varlıkları düzenlemede lider bir rol vermeye çağırdı.

Kaynak, bir kripto para biriminin rekabet edebilirlik, ihtiyaç duyulan pazar ve teknik altyapı ve bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi üzerindeki etkisi hakkında diğer çalışmaların sipariş edileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen yıl kripto para birimlerinin kötüye kullanılması da dahil olmak üzere dijital piyasalardan bir “risk patlaması” konusunda uyardı, ancak yeni finansal teknolojilerin suçla mücadeleye ve eşitsizliği azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Durum, kripto para piyasasına daha da fazla oynaklık getirdi ve uzmanlar iniş ve çıkışların devam edeceğini tahmin ediyor. Kripto paraların daha geniş çapta benimsenmesi ve borsa ile yakın zamanda uyumu, onu uluslararası çatışmayla daha da bağlantılı hale getiriyor. Bitcoin, karadrdan hemen önce 35.000 doların altına düştükten sonra 40.000 dolar civarında seyrediyor ve Ethereum 3.000 doların altına geri döndü. Her iki durumda da uzmanlar, haberlerle ilgili paniğe dayalı finansal kararlar almamalarını tavsiye ediyor. 

Kararname Sızdırıldı

Bugün sizlerle paylaştığımız üzere The Block kararnamenin bazı önemli noktalarını yayınladı. Bu noktalar şöyle:

  • ABD tüketicilerini, yatırımcılarını ve işletmelerini koruma
  • ABD ve küresel finans istikrarını koruma ve riski azaltma
  • Dijital varlıkların yasa dışı kullanımından kaynaklanan yasa dışı finansman ve ulusal güvenlik risklerini azaltma
  • Küresel finansal sistemdeki ABD liderliğini güçlendirmek için teknoloji ve ekonomik rekabet gücünde ABD liderliğini teşvik etme
  • Güvenli ve adil erişimi teşvik etmek ve dijital varlıkların sorumlu bir şekilde geliştirilmesini ve kullanılmasını sağlamak
  • Bir ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmaları yapmak

Kararnamenin beklendiği gibi olumsuz olmaması, kripto para piyasasında rahatlama yarattı. Kararnamenin 14:00’da açıklanması bekleniyor.

Haberlerin ardından Bitcoin’le beraber tüm kripto para piyasasında yükseliş yaşandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner