Yükleniyor...

Binance’ın Kara Para Aklamayla Mücadelesinin Önemi

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, platformunda kara para aklamayı ortadan kaldırmak için gönüllü olarak bir girişim başlattı.

Binance Kara Para Aklama 1

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, platformunda kara para aklamayı ortadan kaldırmak için gönüllü olarak bir girişim başlattı.

Toplumun belirli bir kesimi dijital varlıkların suçlular tarafından kullanıldığı görüşünde. Yıllardır Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri gibi blok zinciri ağlarındaki gizlilik önlemleri eksikliğine ramen yasadışı işlemlerin çözümü için büyük bir mücadele veriliyor.

Kolayca Dikkate Alınacak İddiaları Önleme

Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, EOS ve diğer birçok önemli kripto para birimi doğaları gereği anonim değillerdir. Kripto para borsalarıyla bütünleştirilen Müşterinizi Tanıma (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) sistemleriyle suçluların yasadışı gelirlerinin transferini yapmak için dijital varlıklardan faydalanması son derece zordur.

Dünyanın dört bir yanındaki yetkililer ve devlet kurumları, kripto para piyasasını meşrulaştırmak ve tanımak için motive edebilecek olan Blockchain ağlarının anonim olmayan özelliklerinden haberdarlar.

Bu hafta Binance, şüpheli işlemleri ve adresleri değerlendiren AML sistemini iyileştirmek ve kripto para birimi sektörünü daha da meşrulaştırmak için önde gelen bir Blockchain analiz şirketi olan Chainalysis ile işbirliği yapmaya başladı.

Chainalysis’in kurucusu ve COO’su Jonathan Levin şunları söyledi.

Her büyüklükteki kripto para şirketleri aynı temel zorlukla karşı karşıyadır: düzenleyicilerin, finansal kurumların ve kullanıcıların güvenini kazanmak. Binance’in küresel çaptaki düzenleyicileri memnun etmek ve büyük finansal kurumlarla güven oluşturmak adına dünya standartlarında AML uyumluluk programları oluşturmak için bir çok kişinin yolunu takip etmesini bekliyoruz.

2018’de dünyanın en etkili bankalarından bazıları kara para aklamayla mücadelede sınıfta kaldılar. Suç gruplarının Danske Bank’dan 243 milyar dolar akladığı ve Nordik ülkelerinin en büyük finansal grubu olan Nordea Bank’ın Baltık bölgesindeki bankalardan çok sayıda yasadışı ödeme alındığı ortaya çıktı.

Kripto para piyasalarının katlanarak büyüyen kurumsal piyasasıyla kamusal değişimden yararlanan AML sistemlerinin sıkılaştırılmasının kripto para birimlerini, varlık sınıfı ve dijital varlık piyasası olarak iyi düzenlenmiş bir sektör olarak sağlamlaştırması bekleniyor.

Binance CFO’su Wei Zhao, şirketin küresel ölçekte parasal özgürlüğü artırma vizyonunu sürdürmesinin döviz piyasasında faaliyet gösterdiği ülkelerde düzenleyici görevlere bağlı kalmaya devam edeceğini söyledi;

Chainalysis ile çalışarak büyümemizin bir sonraki aşamasını sağlayan bir temel uyum programı oluşturmaya devam ediyoruz. Vizyonumuz, hizmet sunduğumuz ülkelerdeki düzenleyicilere bağlı kalarak bir Blockchain ekosistemi için altyapı sağlamak ve küresel olarak paranın özgürlüğünü arttırmaktır.

Uyumluluğun Önemi

Zhou’nun açıkladığı gibi kripto para sektörü yeni bir kalkınma ve büyüme aşamasına giriyor. Kripto para piyasasının değerlemesinin 800 milyar dolara yükseldiği 2017 yılı boğa piyasası sırasında varlık sınıfı önemli bir ana akım farkındalığı elde etti.

Hükümetlerin dördüncü sanayi devriminin bir parçası olarak, kripto para ve Blockchain işletmelerini kucaklamak için çaba gösterdikleri bu dönemde Binance gibi şirketlerin sektörün meşrulaştırılması için gönüllü olarak attıkları adımlar oldukça önemli.

küresel pazarın düzenlenmesi ve onaylanmasında hükümetlerin sürecini kolaylaştıracaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner