Yükleniyor...

Binance Nedir, Ne İşe Yarar?

Binance, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için bir platform sağlayan bir kripto para borsasıdır.

binance

Binance, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için bir platform sağlayan bir kripto para borsasıdır. Binance Borsası, işlem hacmi bazında en büyük kripto borsasıdır. Binance, Changpeng Zhao tarafından Çin’de kurulmuştur.

Finans kelimesinin İngilizce karşılığı ‘Finance’ olarak yazılıyor. Binance kurucuları da Binance’ın bir Bitcoin ve kripto para borsası olması sebebiyle Bitcoin’den ve ‘finance’ kelimesinden ilham alarak ismini Binance olarak açıklamışlardır.

Eylül 2017’de Çin hükümetinin kripto para birimi ticaretine getirdiği yasaktan dolayı Binace, genel merkezini Çin’den Japonya’ya taşımıştır. Mart 2018’den itibaren şirketin Tayvan’da ofisleri kurulmuştur. 26 Haziran – 3 Temmuz 2017 yılında yapılan bir ICO (İlk Para Teklifi) ile birlikte ilk kez Binance Coin (BNB) piyasaya sürülmüştür. Ocak 2018 itibariyle 1,3 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto para borsasısı haline gelmiştir.

Japonya ve Çin’de kuralların daha da katı hale gelmesi üzerine Binance, Malta’da bir ofis açmaya karar vermiştir. Şirket 2019 yılında, Avrupa’da etkisini genişletmek için ana Binance.com borsasından bağımsız bir kuruluş olan Binance Jersey’i duyurmuştur. Jersey merkezli borsa, Euro ve İngiliz sterlini dahil olmak üzere fiat-kripto para birimi çiftleri sunuyordu. Jersey borsası, Euro ve İngiliz sterlini başta olmak üzere kripto para yatırım işlemlerini 31 Ekim 2020’de bitirmiştir. Kasım 2020’ye kadar kullanıcılar borsa içerisinde alım-satım ve çekimlerini gerçekleştirebildiler. Borsanın tamamen kapanması ise 30 Kasım 2020’de meydana gelmiştir.

Binance Ocak 2019’da banka ve kredi kartlarıyla kripto para satın alımlarını sağlamak için İsrail merkezli ödeme işlemcisi Simplex ile ortaklık kurduğunu duyurmuştur. 2019 yılında hackerlar Binance’den 7 bin Bitcoin çalmıştır. Binance, 40 milyon dolarlık Bitcoin çaldırmasına rağmen kullanıcılarının zarar görmesine izin vermemiştir. Binance, daha fazla para çekme ve para yatırma işlemlerini durdurdu ama ticaretin devam etmesine izin vermiştir. Site, güvenli varlık fonu aracılığıyla müşterilere tazminat ödemeyi taahhüt etmiştir.

binance 1

Binance Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Her kripto para borsasının olduğu gibi Binance’ın da bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunları inceleyecek olursak:

Avantajları

  • Binance borsasında çok sayıda kripto para birimi bulunmaktadır.
  • Binance’ta gerçekleştirilen işlem ücretleri piyasadaki en düşük işlem ücretlerindendir. Para hatırma her zaman ücretsiz ama para çekme ücretlidir. Çoğu borsa da bu şekilde çalışmaktadır.
  • Kullanıcılar, Binance borsasında düzenli alım satım işlemi gerçekleştirdiğinde ödül kazanma şansı yakalamaktadır.
  • Binance, güvenliği çok önemsemektedir. Müşteriler kayıt olurken iki faktörlü kimlik doğrulama istenmektedir.
  • Binance herhangi bir eski kriptoyu hemen listelemiyor. Binance’da listelenmesi için iyi bir kripto para birimi olarak kendini kanıtlaması gerekmektedir.

Dezavantajları

  • Müşteriler geleneksel ödeme yöntemlerini kullanarak para yatıramamaktadır.
  • Binance hakkında müşteri hizmetlerinde birbirinden çok farklı yorumlar bulunmaktadır. Bunun sebebi borsanın çok fazla müşterisinin bulunmasıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner