Yükleniyor...

Binance Research: Bitcoin ve Kripto Para Piyasası Dibi Gördü

Dev kripto para borsası Binance, 2018'deki büyük piyasa düzeltmesinin Bitcoin ve altcoin fiyatlarının dibi gördüğü anlamına geldiğini gösteren bir rapor yayınladı.

Bitcoin ve Kripto Para Piyasası

Dev kripto para borsası Binance, 2018’deki büyük piyasa düzeltmesinin Bitcoin ve altcoin fiyatlarının dibi gördüğü anlamına geldiğini gösteren bir rapor yayınladı. Araştırma ayrıca, geç boğa veya erken ayı evrelerinde ortaya çıkan “sürü zihniyeti” nedeniyle kripto para piyasasının yüksek oranda ilişkili olan doğasını vurguluyor.

11 Nisan 2019 Perşembe günü yayınlanan araştırmanın detaylarına göre, 2018’deki düşük kripto para fiyatlarındaki istikrarlı toparlanma piyasanın dibi gördüğü inancına işaret ediyor.

Yılın başlangıcından bu yana, Bitcoin fiyatındaki artışın dörtte üçünü Nisan 2019’da gerçekleşti ve Bitcoin’in değeri yüzde 40’tan fazla arttı. Bitcoin fiyatındaki sert yükseliş öncesi altcoin’lerde “altcoin sezonu” terimine yol açan büyük fiyat artışları görüldü.

Rapordan bir alıntı:

Kripto paraların tarihindeki en yüksek iç korelasyonlardan oluşan bir dönemden ortaya çıkan veriler, kripto para piyasasının zaten dipte olduğu fikrini destekleyebilir.

Bitcoin, 2018’in başında 17.000 dolardan 6.000 dolara kadar düştüğünde analistler fiyatın dibi gördüğünü iddia ettiler. 2018 boyunca bu yönde birçok söylenti ortaya atılsa da Kasım ayının ortasında Bitcoin fiyatının 3.100 dolara kadar düşmesiyle bu düşüncenin yanlış olduğu ortaya çıktı.

Bununla birlikte, son yükselişten bu yana Bitcoin’in dibi gördüğü yönündeki iddialar yeniden sık sık gündeme gelmeye başladı. BKCM LLC’den Brian Kelly gibi analistler, Kasım ortasında fiyatta görülen düşüşün Bitcoin’in dibi gördüğü anlamına geldiğini belirtti.

Binance’ın araştırmasının en önemli noktalarından biri, kripto para birimlerinin birbirleriyle olan korelasyon derecesi. Rapor, 2018 ayı piyasası boyunca kripto para fiyatlarının iç korelasyonunun arttığını vurguluyor.

Ortak hareket olgusundan (“sürü etkisi” olarak da adlandırılır) bahseden rapor, perakende yatırımcıların irrasyonel davranışlarının ve genel olarak piyasanın yeni doğasının kripto paraların yüksek iç korelasyonuna büyük katkıda bulunduğunu öne sürüyor.

altcoin korelasyonu

Raporda vurgulanan bir diğer derin gözlem, USD’deki altcoin korelasyonu ve Bitcoin fiyat hareketi arasındaki ilişkiydi. Şubat 2014 ile Mart 2019 arasındaki verileri kullanan araştırma ekibi, yüksek altcoin korelasyonunun yüksek olduğu dönemlerinin Bitcoin için bir eğilim dönüşüne karşılık geldiğini keşfetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner