Yükleniyor...

Binance US, CZ’nin Hissesini Azaltmanın Yollarını Arıyor

Binance US ve kurucusu Changpeng Zhao’nun (CZ), geçtiğimiz yıl ABD federal düzenleyicilerinden gelen sert incelemelerin ardından firmadaki hissesini azaltmanın yollarını aradığı bildirildi.

changpeng zhao

Binance US ve kurucusu Changpeng Zhao’nun (CZ), geçtiğimiz yıl ABD federal düzenleyicilerinden gelen sert incelemelerin ardından firmadaki hissesini azaltmanın yollarını aradığı bildirildi. 

The Information’ın konuya aşina kişilere dayandırdığı 11 Mayıs tarihli bir rapora göre, Binance US’in çoğunluk sahibi olan CZ’nin geçen yazdan bu yana ABD merkezli borsadaki hissesini azaltmaya çalıştığı belirtiliyor. Binance ve Changpeng Zhao, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri federal düzenleyicilerinin yoğun incelemelerine maruz kaldı. 

SEC Yaptırımları, Büyük Borsaları Denizaşırı Ülkelere Kaçırıyor

Mart ayında, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Binance ve Changpeng Zhao’ya sahte bir uyum programı ile yasadışı bir borsa olduğunu iddia ettiği şirketi işlettikleri için dava açtı. Firma, ticari çıkarları için hesaplanmış bir düzenleyici arbitraj stratejisi uygularken, ABD yasalarından kasıtlı olarak kaçmakla suçlandı. 

Davaya yanıt olarak Binance: “Risk ve uyumluluk için sağlam bir üç savunma hattı yaklaşımı uyguladık” diyerek mevzuata uygunluk iddiasında bulundu. O zamandan beri, Binance US patronlarının CZ’nin hissesini ve şirket üzerindeki etkisini azaltmanın yollarını aradıkları ve CZ çoğunluk sahibi olarak kaldığı sürece belirli düzenleyici lisansları alamayacaklarından endişe ettikleri bildiriliyor. 

Şubat ayında SEC, Binance’in stablecoin’i BUSD’u çıkaran Paxos’a dava açarak basımın sona ermesine neden oldu. Bu arada düzenleyici kurum, iflas eden kripto kredi firması Voyager Digital’e ait varlıklar için Binance US teklifinin onaylanmasını engelledi. 

Görünüşe göre Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Amerikan merkezli kripto borsalarını bankalar ve borsa aracı kurumlarıyla aynı sıkı düzenlemelere tabi tutmak için özellikle hedef alıyor. Sonuç olarak Coinbase, Gemini, Ripple ve Galaxy Digital gibi büyük oyuncular, SEC’nin son yaptırımlarının ardından denizaşırı ülkelere taşınmayı düşünenler arasında yer alarak ABD’den kaçışa başladı. 

Kraken ve Bittrex gibi diğer büyük borsalar, kriptoya karşı savaş devam ederken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hizmetlerini tamamen ya da kısmen durdurdu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner