Yükleniyor...

Binance ve Huobi, Harmony Hack’ıyla İlişkili Hesapları Dondurdu

Kripto borsaları Binance ve Huobi, geçtiğimiz yıl gerçekleşen Harmony Bridge hack'ıyla bağlantılı hesapları tekrar dondurdu.

lazarus cuzdan

Kripto borsaları Binance ve Huobi, geçtiğimiz yıl gerçekleşen Harmony Bridge hack’ıyla bağlantılı hesapları tekrar dondurdu.

24 Haziran 2022 tarihinde, Harmony Bridge hack’ıyla gündem bir hayli ısınmıştı. Hacker’lar, yaklaşık 100 milyon dolarlık bir varlığı ele geçirerek dikkat çekti. Kuzey Kore merkezli Lazarus, Harmony hack’ında ön plana çıkan bir anonim hack grubu oldu. Bu anonim grubun çaldığı varlıklara müdahale etmeye çalışan borsalar yeni bir hamle yaptı. Binance ve Huobi, Lazarus ile ilişkilendirilen 1.4 milyon dolarlık kripto cüzdanlarını dondurdu.

Binance ve Huobi, Harmony Hack’ına Yönelik Hamle Yaptı

Binance ve Huobi, 100 milyon dolarlık Harmony hack’ıyla bağlantılı olduğunu düşündüğü kripto cüzdanlarını dondurdu.

Kripto borsalarının dondurduğu bu cüzdanlar, Kuzey Koreli hack grubu Lazarus ile ilişkilendirildi. Elliptic adlı bir firmanın yaptığı araştırmalar sonucunda, Lazarus’un aktiviteleri borsalara bildirildi. İstihbaratı alan borsalar, bu hack grubuna yönelik bir hamle yaptı ve 1.4 milyon dolarlık cüzdanları dondurdu.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Elliptic, şunları söyledi;

“Çalınan fonlar, müfettişlerimizin bunların karmaşık işlem zincirlerinden borsalara aktarıldığını görmeye başladığı yakın zamana kadar atıl durumdaydı. Bu platformları bu yasa dışı para yatırma işlemleri hakkında derhal bilgilendirerek, bu hesapları askıya alabildiler ve fonları dondurabildiler.”

Daha önce Lazarus, çaldığı fonları transfer etmek ve kullanmak amacıyla, gizlilik protokolü olan Tornado Cash’i kullanmayı denedi. Ancak ABD, Tornado Cash tarafına yaptığı müdahaleler ile bunun önüne geçmeye çalışmıştı.

Elliptic CEO’su Simone Maini, yaşanan bu dondurma olayının, kara para aklama sebebiyle kripto paraların üzerindeki kötü şöhreti gidermek açısından önemli olduğunu savundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner