Yükleniyor...

Binance’in en baskın fiat para birimi Türk Lirası oldu!

Yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz ay Binance'te en fazla işlem gören fiat para birimi Türk Lirası oldu.

Türk Lirası Binance

Yapılan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz ay Binance’te en fazla işlem gören fiat para birimi Türk Lirası oldu.

Kripto piyasasındaki yükselişler, yeni yatırımcıların sektöre dahil olmasına yol açtı. Ayrıca, kripto yükselişiyle birlikte işlem sıklığında artış görüldü. Trendi kaçırmak istemeyen yatırımcılar, yükselen kripto piyasasına dahil olmaya çalışıyor.

Konuyla ilgili yapılan bir araştırmada, Türk Lirası detayı ortaya çıktı. Araştırma, Eylül başında, Binance borsasındaki tüm fiat hacimlerinin yüzde 75’ini Türk Lirası’nın oluşturduğunu ifade etti.

Binance’te Türk Lirası zirvede!

Cointelegraph’ın bir araştırma üzerine yaptığı habere göre, Binance borsasında geçtiğimiz ay Türk Lirası rüzgarı esti. Araştırma, Eylül ayında Türk Lirası’nın Binance’teki tüm fiat işlem hacimlerinin yüzde 75’ini oluşturduğunu ve en çok işlem gören fiat para birimi olduğunu belirtti.

Türkiye, sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Birleşik Krallık’tan sonra en büyük dördüncü kripto pazarı olarak biliniyor. Dördüncü en büyük pazarın Eylül ayında en çok işlem hacmini elde etmesi ise dikkat çekti. Bu rekor, Türk yatırımcıların kripto paralara yönelmesinin önemli bir noktaya ulaşmasıyla ilişkilendirildi.

Türk Lirası Binance grafik

Binance’in araştırmasına katılan Türk yatırımcıların yüzde 27’si kripto paralara bir yıl önce dahil olduğunu ifade etti. Yüzde 8’lik kısım ise son altı ay içerisinde kripto paralara yöneldiğini belirtti.

Diğer taraftan, araştırma katılımcılarının çoğu 175 dolara (5.000 TL) kadar kripto para bulunduruyor. Türk yatırımcılar, ağırlıklı olarak gayrimenkule yatırım yapmayı tercih ediyor. Kripto piyasasına ilişkili doğal riskler ve sektörün ayı piyasasında olması birçok Türk yatırımcısının hevesini kırmıştı. Ancak son BTC yükselişleri, Türk yatırımcıları da cezbetmiş durumda.

Türkiye’de kripto benimsenme oranı son üç yılda yüzde 16’dan yüzde 40’a yükseldi. Ayrıca Türkiye, Chainalysis’in 2023 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 12. sırada yer aldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner