Yükleniyor...

Bir Aşı Duyurusu Daha Geldi: Altın Fiyatları Düşüşe Geçti

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, önemli ilaç firmaları ardı arkasına aşı bulunduğuna dair duyurular yapmaya başladı.

asi haberi altin fiyati

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, önemli ilaç firmaları ardı arkasına aşı bulunduğuna dair duyurular yapmaya başladı. Bu durum altın fiyatlarını olumsuz anlamda etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Pfizer ve BiOnTech’in yeni tip koronavirüs için aşı bulduklarını duyurmasının ardından altın fiyatlarında sert düşüş yaşanmıştı. Özellikle gram altın yatırımcıları bu düşüşle beraber zarar etmişti. Bugün de bir başka firma daha aşı duyurusunda bulundu. ABD merkezli firma Moderna, aşının yüzde 94.5 etkili olduğu belirtti. Bu duyurunun ardından S&P 500 Endeks vadelileri sıçrarken, altında ise düşüş yaşandı.

Haberin ardından gram altın gün içinde 462 TL seviyelerine kadar geriledi. Yazının yazıldığı sırada ise 466 TL’den işlem görüyordu. Bununla beraber ons altın ise yaklaşık %1’lik bir düşüş yaşadı. Ons altın haberin yazıldığı sırada 1886 dolardan işlem görüyordu. Analistlere göre piyasalar, gelecek aşı haberlerine odaklanamalı. Özellikle altın yatırımcılarının önümüzdeki haftalarda diğer şirketlerin aşı haberlerine karşı tetikte olmaları gerekiyor. Her başarılı aşı duyurusu, altın fiyatları üzerindeki baskıyı arttırabilir.

Bu arada Moderna’nın aşı adayının, Pfizer ve BionTech’in aşısından daha avantajlı noktaları bulunuyor. Açıklamalara göre aşı, 2-8 derecelik standart buzdolabı sıcaklığında 30 gün dayanabiliyor.

Bitcoin’de Durum Ne?

Moderna’nın aşı haberinin ardından Bitcoin (BTC) fiyatında herhangi bir olumsuz hareketlenme yaşanmadı. Aksine lider kripto para birimi son 24 saat içerisinde %3’lük bir artış yaşayarak 16.330 seviyesine yükseldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner