Yükleniyor...

Bir dönemin fenomen coin’leri şimdi ne durumda?

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medyada çok konuşulan HOT, BTT, DENT ve REEF şimdilerde karanlığa bürünmüş durumda.

btt holo dent reef

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medyada çok konuşulan HOT, BTT, DENT ve REEF şimdilerde karanlığa bürünmüş durumda.

Kripto para piyasası, döngüler halinde hareketliliğini sürdürüyor. Bir dönem ayı piyasası adı altında çöküşlere imza atan kripto, başka bir dönem boğa piyasası adı altında piyasanın gündeminde yer edinebiliyor.

Kripto para piyasasının tahmin edilemez oluşu, yatırımcıların ilgisini de üzerine çekiyor. Peki bu döngülerin sık sık gerçekleştiği dönemde, sosyal medya başta olmak üzere çeşitli platformlarda adından sıklıkla bahsedilen coin’ler ne durumda?

Bir döneme damga vuran HOT, BTT, DENT ve REEF nerede?

Kripto para piyasası, boğa yaşadığı dönemlerde oldukça büyük bir ilgiyi bünyesinde barındırıyordu. Binlerce hatta milyonlarca kişi, kripto para birimleri hakkında çeşitli bilgiler ediniyordu. Sokakta karşılaşılan birisinden herhangi bir tanıdığa kadar, sosyal medyadan televizyona kadar her yerde kriptodan bahsedildi. Boğa piyasasının etkisi geçmeye başladıkça, konuşulan kripto para birimleri de unutulmaya başlandı.

Özellikle bazı coin’ler, neredeyse her gün sosyal medyada konuşuluyor ve çeşitli fenomenlerin dilinde yer alıyordu. Fenomenler, bu coin’leri ömürlük tuttuğunu söylüyor ve yatırımcıları ikna etmeye çalışıyorlardı. Özellikle Holo (HOLO), Dent (DENT), BitTorrent (BTT), WINkLink (WIN) ve Reef (REEF) tarafında ciddi ilgi gözlemlenmişti. Peki bu popüler coin’lerde, o dönemden bu yana neler değişti?

Kripto piyasasının ünlüleri: Holo (HOT)

Holo (HOT), geçtiğimiz yıllarda kripto para piyasasının en çok konuşulan coin’lerinden birisiydi. Özellikle boğa döneminde, HOT tarafındaki yükseliş, ilgiyi de artırmıştı. Ancak esas dikkat edilmesi gereken nokta, sosyal medya üzerindeki etkileşimiydi. HOT, 2021 yılında yaşadığı en yüksek zirve noktasıyla binlerce kişinin dikkatini çekmişti.

HOT, 2021 yılının şubat ayında, 0.001285 dolar civarında yer alıyordu. Boğa piyasasının etkisi ve birden artan ünü, HOT’u 2021 yılının nisan ayında 0.03160 dolara taşıdı. Neredeyse 20 katı bir yükseliş yaşayan kripto para biriminde, sosyal medya paylaşımları uçuk kaçık olmaya başladı. Hatta bazı kişiler, Holo’nun arkasındaki teknoloji nedeniyle en iyi 10 kripto para birimi arasında yer alacağını söylediği de oldu.

Ekran Resmi 2023 08 29 15.15.46

Zirve noktasında HOT’un piyasa değeri 4.83 milyar dolara yaklaştı. Devasa bir büyüme gösteren projenin o zamanki dolaşım arzı, mevcut arza göre oldukça az bir seviyedeydi. Şimdi ise HOT’un piyasa değeri 180 milyon dolar seviyesinde. Dolaşıma giren token’lar, hacmin azalması bu düşüşte etkili oldu.

HOT, ortalama 0,015 dolar civarındayken popülerliğini korusa da güncel fiyat 0,001086 dolara geldi. Bu dönemde HOT, pek de ilgi çekmiyor.

HOT, yaklaşık yüzde 2.000’lik yükselişiyle tüm kripto yatırımcılarını cezbetmeyi başarmıştı. Proje, merkeziyetsiz bir ağ ortamı yaratarak internet devrimi yaratabileceğini öne sürdü. HOT’un arkasındaki ekip, o dönem oldukça başarılı bir pazarlama yürüttü ve projeyi ilgi çekici hale getirdi. Aradan geçen 2 seneye baktığımızda, HOT’un fiyatı başladığı noktaya geri döndü ve yatırımcılarına sunduğu projelerin bir çoğunu gerçekleştiremedi.

Kripto piyasasının ünlüleri: Dent (DENT)

2021 yılındaki boğa piyasasında parlayan ve çok kısa sürede sosyal medyada gündem haline gelen bir diğer kripto para birimi ise Dent (DENT) olmuştu. DENT, boğa piyasasında öyle bir yükseliş yaşamıştı ki birçok yatırımcı uzun vadeli yatırım olarak tercih edilebileceğini düşündü. Projenin sunduğu merkeziyetsiz iletişim hizmetleri, farklı bir boyut imajı veriyordu.

Dent, özellikle sosyal medya paylaşımlarda sık sık öne çıkarılıyor ve yatırımcıların ilgisine sunuluyordu. Uzun vadeli yatırım olarak satın aldığını söyleyenlerin yüzde 90’ı ise günümüzde Dent hakkında tek kelime etmiyor.

Dent, 2021 yılının şubat ayında 0.008455 dolar seviyesine ulaştı. O dönemde DENT, 600 milyon dolarlık hacme ulaşarak yoğun ilgiyi arkasına aldı. Popüler proje, 1,64 milyar dolar piyasa değerine ulaşarak zirveyi gördü. Ancak projede işler pek de yolunda gitmedi ve aradan geçen 2 sene sonra DENT’in fiyatı 0.0006480 dolar seviyesine indi. Dent 1,64 milyar dolarlık piyasa değerinden, 61 milyon dolarlık piyasa değerine düştü.

Ekran Resmi 2023 08 29 16.04.26

Dent’in sunduğu proje, mikro çipler ve merkeziyetsiz ağ ortamında öne çıkıyordu. Ancak proje, ayı piyasasının da etkisiyle gelişiminde ve girişimlerinde aksadı. Uzun vade yatırımcılar, 2021 yılında gerçekleştirdikleri 1000 dolarlık yatırımlarında şu anda 75 dolara yakın bir varlığa sahipler.

Kripto piyasasının ünlüleri: Reef (REEF)

2021 yılından bugüne piyasada iz bırakan kripto paralardan bir diğeri de Reef (REEF) oldu. REEF, zirveyi gördükten sonra, büyük bir düşüş yaşadı ve neredeyse hiç konuşulmayan coin’lerden birisi haline geldi. Fakat REEF, 2021 yılında neredeyse her gün konuşuluyordu.

REEF, 2021 yılının kasım ayında zirve noktası olarak 0.03516 doları gördü. Günümüzde ise REEF’in fiyatı 0.001335 dolar seviyelerde. Yüzde 96’lık büyük düşüş, uzun vadeli yatırımcıların beklentilerini karşılamadı.

REEF

REEF, spesifik blokzincir hizmetleri sundu. REEF’in büyümesindeki en önemli nedenlerden birisi de eşler arası ödeme yöntemiydi. Projenin ilerleyişi, boğa piyasasında oldukça ilgi gördü. Sosyal medya, REEF hakkında yapılan paylaşımlarla doluydu.

Sosyal medyada öyle paylaşımlar yapılıyordu ki yatırımcılar REEF için çok çabuk umutlanıyordu. “REEF to 1 dollar” söylemi ise gündemde bir hayli yer edindi. Ancak Terra krizi ve FTX iflasının da etkilediği piyasada, REEF için işler olumlu olmadı.

REEF, 647 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmayı başardı. Ancak bugünlerde REEF, 30 milyon piyasa değerine sahip. O dönemlerde yatırım yapan yatırımcılar, neredeyse paralarının yüzde 90’ını kaybettiler.

Kripto piyasasının ünlüleri: BitTorrent (BTT)

Bulut işlemler alanında hizmet sunan BitTorrent (BTT), geçtiğimiz yılların en popüler kripto para birimlerinden birisi olmuştu. BTT, kripto piyasasına ilginin arttığı dönemde HOLO ve DENT ile birlikte sosyal medyada gündem yaratıyordu. BTT’nin arkasındaki proje, kripto yükselişine de zemin hazırlamıştı. O dönemde yatırımcılar, bulut transferler ve bu transferlerde kullanılacak BTT’lerin etki yaratacağına inandı. Uzun vadeli yapılan yatırımlar sonucunda, BTT’de inanılmaz bir yükseliş yaşandı. Ancak uzun vadeli yatırımcılar, kâr almadıkları için ilerleyen zamanlarda kazançlarını erittiler.

BTT

BTT tarafında ayı piyasasının da etkisiyle keskin bir düşüş yaşandı. BTT, yüzde 90’a yakın düşüşle, yatırımcılarını projede mahsur bıraktı. Proje, her ne kadar düşüşten keskin etkilense de bugünlerde halen daha varlığını sürdürüyor.

Justin Sun tarafından desteklenen BitTorrent, geniş bir kitleyi arkasına almış ve tanınırlık kazanmıştı. Justin Sun da bir dönem BTT hakkında paylaşımlarda bulunuyordu. Sun, BTT’nin daha aktif kullanıma erişmesi için çeşitli fikirler ortaya attı.

Günümüze gelindiğinde Sun dahil neredeyse herkesin BTT’yi unuttuğu görülebiliyor. BTT, ilerleyen kripto sektöründe arka planda kalmış durumda.

BitTorrent, 2,66 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken, günümüzde yalnızca 400 milyon dolar piyasa değerinde. Ayrıca hatırlatmakta fayda var ki BitTorrent de bir değişimden geçmişti. BitTorrent’in önceki hali, 7,05 milyar dolar piyasa değerine ulaşmıştı. 2021 yılındaki boğa koşusu dönemine denk gelen bu piyasa değeri, BTT’ye günlük 10 milyar dolarlık hacim olarak yansıyordu. BTT, tam da o dönemde 0,01 dolarlık zirve noktasını oluşturdu.

Daha sonra bire bin oranında bölünerek yeniden markalaşan BTT, beklentilerin altında kaldı. Bir türlü toparlanamayan BTT’nin sonraki aşamada neler yapacağı ise merak konusu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner