Yükleniyor...

Bir NFT Koleksiyoncusu, Bored Ape NFT’lerini Dolandırıcılara Kaptırdı

Calvin Becerra, Discord'da sohbet yoluyla kendisiyle iletişime geçen dolandırıcılara yaklaşık 1 milyon dolar değerinde üç Bored Ape NFT'sini kaptırdı.

bored ape nft

Calvin Becerra, Discord’da sohbet yoluyla kendisiyle iletişime geçen dolandırıcılara yaklaşık 1 milyon dolar değerinde üç Bored Ape NFT’sini kaptırdı.

Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun bir parçası olan üç maymunun toplam değerinin yaklaşık 1 milyon dolar olduğunu söyleyen Becerra, maymunlardan birini iki hafta önce 65 ETH, mevcut piyasa fiyatlarıyla yaklaşık 300.000 dolar karşılığında satın aldı. OpenSea’deki işlemlerinin kaydına göre, üç parçaya toplamda 185 ETH, 854.000 dolar harcadı.

Bazı yorumcular, Becerra’nın başına gelenlerin hackleme olmadığını, Becerra’nın sadece kandırıldığını söyledi.

Becerra, pahalı maymunlarını kurtarmaya çalışarak, hırsızlara bir NFT notu yazdı;

“Lütfen, bir anlaşma yapalım. Hiç yoktan iyidir.”

Dolandırıcılar onun ricalarını görmezden geldi ve NFT’leri platformda satışa sunarak karşılık verdiler.

Becerra NFT topluluğundan yardım istedi;

“Beyler, bu çalıntı maymunlardan teklifleri kaldırmama ve satışı boykot etmeme yardım edebilirseniz, bu onların fiyatı düşürmelerine neden olabilir, böylece en azından maymunumu daha ucuza geri alabilirim. Burada başka ne yapacağımı bilmiyorum.”

Koleksiyoncu, hırsızlığı bildirmek için ABD Federal Soruşturma Bürosu’nu (FBI) bile aradı.

“Memur bey maymunlarımı çaldılar!” bir Twitter kullanıcısı Becerra ile alay ederek şunları söyledi;

“Birine kullanıcı adınızı, şifrenizi verdiyseniz ve o para çalındıysa, FBI’ın yardıma geleceğini düşünüyor musunuz?”

Sonunda yardım geldi. OpenSea, Rarible ve NFT Trader, platformlarında çalınan maymunların satışını yasakladı. 3 Kasım’da Bacerra, maymunlarından birini geri aldı ve NFT’leri güvenli bir şekilde geri almasını sağladıkları için dolandırıcılara teşekkür etti.

Becerra, NFT koleksiyoncularına uyarıda bulunarak şunları söyledi;

“Moderatör isimleriyle ve tam Discord ID numaralarıyla eşleşen Discord hesap adlarına dikkat edin. DM’lere cevap vermeyin veya herhangi bir bağlantıya tıklamayın. Benden bir milyon doların üzerinde maymun çaldılar.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner