Yükleniyor...

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, Kripto Para Düzenlemeleri Hakkında Bir Rapor Yayımladı

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, kripto paraların düzenlenmesi ve idaresi için yeni bir rejim çağrısında bulunan bir rapor yayımladı.

birlesik krallik hazine bakanligi fintech ve kripto paralar hakkinda bir rapor yayimladi

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, kripto paraların düzenlenmesi ve idaresi için yeni bir rejim çağrısında bulunan bir rapor yayımladı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından başlatılan ve Ron Kalifa liderliğindeki bağımsız bir rapor, Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı’nın İngiltere’nin fintech’teki liderlik konumunu korumak için bir plan hazırlığında olduğunu gösteriyor.

“İngiltere Fintech’in Kalifa İncelemesi” başlıklı rapor, ülkenin kripto para ve dijital varlıkların ihracı, takası, uzlaşması ve ticareti için küresel bir merkez olma potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Kalifa, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) teklifinin önerilerini geliştirmekte olduğunu ve Birleşik Krallık’ın fintech firmaları için bir merkez olarak konumunu koruması ve sürdürmesi için “hızlı hareket etmesi” gerektiğini vurguluyor:

“Birleşik Krallık, en azından MiCA kadar geniş bir hedefe sahip olmayı hedeflemeli, ancak aynı zamanda daha inovasyona dayalı ısmarlama bir rejim geliştirip geliştiremeyeceğini de düşünmelidir. Kripto varlıklar için ısmarlama bir rejim, kripto varlıklar ile ilgili faaliyetlerden kaynaklanan risklere göre uyarlanırken, mevcut düzenleyici çerçevenin ilkeleri ve ‘aynı risk, aynı düzenleme’ kavramı doğrultusunda işlevsel ve teknolojiden bağımsız bir yaklaşım benimsemelidir.”

Rapor ayrıca merkeziyetsiz finansın (DeFi) nasıl düzenlenmesi gerektiği gibi zorluklarla başa çıkmak için “esnek” olma ihtiyacını vurguluyor. Bununla birlikte, İngiltere’nin uluslararası finansal düzenleme grubu olan Global Financial Innovation Network’e (GFIN) katılmaya devam etmesi ve kripto para ve dijital varlıklar alanlarında politika ve düzenlemelerin geliştirilmesine liderlik etmesi gerektiği sonucuna varıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, Ocak ayında hükümetin kripto para birimleri ve stablecoin’lere yönelik düzenleyici yaklaşımına ilişkin geri bildirim almak için bir danışma belgesi yayınlamıştı. Belgeye 21 Mart tarihine kadar yanıt verilebilecek.

Şimdiye kadar İngiltere, kripto paralar konusunda temkinli bir yaklaşımı benimsedi. 6 Ocak’ta, ülkenin baş mali düzenleme kurumu türevlerin ve borsada işlem gören tahvillerin satışını yasaklayarak, ürünlerin oluşturdukları potansiyel zarar nedeniyle perakende yatırımcılar için uygun olmadığını düşündüğünü söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner