Yükleniyor...

Birleşik Krallık Yapay Zeka Gelişimini İnceleyecek

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, yapay zekanın geliştirilmesini, yaygınlaştırılmasını ve sosyal etkilerini inceleyeceğini açıkladı.

birleşik krallık

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, yapay zekanın geliştirilmesini, yaygınlaştırılmasını ve sosyal etkilerini inceleyeceğini açıkladı. 

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), teknolojinin tüketiciler ve ekonomi üzerindeki etkisinin inceleneceğini açıklamasıyla birlikte yapay zeka sahnesine resmen adım attı. Düzenleyici kurum 4 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ChatGPT gibi uygulamaların temel modellerinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını temel ilkelere göre inceleyeceğini belirtti. 

Cardell: Tüketiciler, Bu Teknolojinin Faydalarına Erişebilmeli

Kurum yaptığı açıklamada, bu ilkeler arasında güvenlik, şeffaflık, adalet ve hesap verilebilirliğin de yer aldığını söyledi. 

CMA’nın CEO’su Sarah Cardell, yapay zeka araçlarının kamusal alana girişinden bu yana, düzenleyicilerin gözünün bu alanda olduğunu belirtti. Cardell sözlerinin devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Hızla gelişen bir teknoloji ve işletmelerin rekabet etme biçimini dönüştürmenin yanı sıra önemli bir ekonomik büyüme sağlama potansiyeline sahip.” 

Cardell, İngiltere’deki işletmelerin ve tüketicilerin bu teknolojinin potansiyel faydalarına erişebilmelerinin ve sahte bilgilerden korunmalarının çok önemli olduğunun altını çizdi. 

CMA, ilk olarak yapay zeka temel modellerini ve bu teknolojinin kullanımı için rekabetçi pazarı inceleyecek. Düzenleyiciler, rekabet ve tüketicilere yönelik risklerin yanı sıra fırsatları nasıl artırabileceklerini incelemeyi de planlıyor. 

Bu incelemenin, YZ teknolojisi gelişirken sağlıklı rekabeti desteklemesi ve tüketicilerin korunması için yol gösterici ilkeler üretmesi amaçlanıyor. 

25 Nisan’da Birleşik Krallık Başbakanı ve Teknoloji Bakanı, ülkenin yapay zekaya hazır olma durumunu hızlandırmayı amaçlayan bir görev gücü oluşturacaklarını duyudu. İngiltere bu kapsamda, görev gücünü desteklemek için 124,8 milyon dolar fon sağlayacağını da taahhüt etti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner