Yükleniyor...

Bitcoin 11 Yılda Dünya Geneline Yayıldı

Önemli Kripto para şirketlerinden birisi olan Coinbase, Bitcoin White Paper’ın 11.

bitcoin trading tips

Önemli Kripto para şirketlerinden birisi olan Coinbase, Bitcoin White Paper’ın 11. yılı şerefine bir zaman çizelgesi ve çeşitli veriler yayınladı.

Dün on bir yıl önce, Bitcoin (BTC) sayesinde sonsuza dek değişen teknoloji, finans ve para teknikleri hayatımıza girdi. Diğer teknolojilerde olduğu gibi, para da yıllar içinde pek çok yenilik geçirdi. Ticaret deniz kabukları ve metal madeni paralardan dokunma uygulamalarına ve kripto paralara kadar evrildi. Artık bu paralar dünya çapındaki milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. Bununla birlikte, mevcut finansal sistemimiz hala milyarlarca insanın banka hesabı açamaması veya istikrarlı para birimleri, günler sürebilen uluslararası işlemler ve daha fazlasına erişememesiyle sonuçlanan kısıtlamalara sahiptir. BTC, bin yıllık eski bir teknolojide son buluş olarak adlandırılabilir. BTC sadece 11 yıl önce icat edilmesine rağmen, dünyanın parayı düşünme biçimini değiştirdi.

27 Milyon Kişi Bitcoin Kullanıyor

BTC 11 yıl içinde halkın ilgisini ve hayal gücünü yakaladı. Bitcoin ile ilk işlem 2009 yılında gerçekleştirildi. O zamandan bu zamana bu para birimi dünyada milyonlarca kişiye ulaşmayı başardı. Coinbase verilerine göre sadece ABD’de 2019 yılında 27 milyondan fazla kişi Bitcoin kullanıyor. Bu da nüfusun yaklaşık yüzde 9’una denk geliyor. 24 Eylül 2019’da, 820.000’in üzerinde benzersiz adres ağında Bitcoin işlem gördü.

İlgi Dünya Geneline Yayılıyor

Google Trends’e göre, Bitcoin’e ilgi 2009’dan bu yana dünya genelinde yayılıyor. 2009’da, Avusturya en yüksek nispi ilgiye sahipti, bunu Kazakistan (2010), Estonya (2011), Finlandiya (2012), Gana (2015), Nijerya (2016) ve Güney Afrika (2017) izlemektedir. Örneğin Amerikalılar, Google’da 2018’de  “kraliyet düğünü”nden “seçim sonuçlarına” kadar bir dizi armadan daha çok “Bitcoin”i arattı.

BTC ilk önce birebir elektronik nakit sistemi olarak tasarlanmasına rağmen, bundan çok daha fazlası haline geldi . Para birimi şimdi aynı zamanda popüler bir yatırım aracı halinde. Bu, özellikle ekonomik değişkenliğin yüksek olduğu bölgelerde geçerli bir veri.

2013’ten beri, BTC teknoloji stokları ve S&P 500 de dahil olmak üzere dünyanın en popüler borsa endekslerinden daha iyi bir performans sergiledi. Bu yıl, BTC ayrıca % + 132 getiri sağlayan dünya borsa endekslerinden daha iyi performans gösterdi.

Bitcoin Her Alana Yayılıyor

BTC ilk olarak geleneksel nakit veya kredi yerine günlük işlemlerde kullanılabilecek “ekonomik nakit” olarak yaratıldı, ancak ekonomik dalgalanma yaşayan birkaç bölgenin dışında, bugüne kadar büyümesinin ana itici gücü olmadı. Ancak, milyonlarca insan Bitcoin ağında işlem yapıyor, binlerce mağaza BTC ödemelerini kabul ediyor ve yeni teknolojiler günlük Bitcoin kullanımını daha da hızlı ve ucuz hale getiriyor.

BTC İçin Sırada Ne Var?

Geliştirici Hal Finney şunları söyledi: “Bilgisayar, insanları kontrol etmekten ziyade özgürleştirmek ve korumak için bir araç olarak kullanılabilir. Bitcoin, dünyanın ilk küresel para birimidir; bilgisayarların gücü – ve insanlığın doğuştan gelen inovasyon ihtiyacı – dünya çapında ekonomik özgürlüğü sağlamak içindir. 2020’nin Bitcoin’in benimsenmesi, inovasyon ve ilgisine ne getireceğini umuyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner