Yükleniyor...

Bitcoin Otoriter Ülkelerdeki 4 Milyar İnsana Yardım Edebilir

İnsan Hakları Vakfı Baş Strateji Görevlisi Alex Gladstein'ın yeni bir makalesine göre, Bitcoin, dünya çapında otoriter ülkelerde yaşayan 4 milyar insana yardımcı olabilir.

Bitcoin 1

İnsan Hakları Vakfı Baş Strateji Görevlisi Alex Gladstein’ın yeni bir makalesine göre, Bitcoin, dünya çapında otoriter ülkelerde yaşayan 4 milyar insana yardımcı olabilir. Makalede Venezuela gibi kripto para birimlerine büyük oranda ilgi gösteren birkaç ülke ele alınıyor. Localbitcoins’ten elde edilen bilgilere göre, yoksul Latin Amerika ülkesinin vatandaşları yaşam tarzlarını değiştirmiş veya değiştirecek gibi Bitcoin almış durumdalar.

Şu anda birçok insan son bir yıldır değerini yüzden 80’den fazla kaybeden Bitcoin’den yana dert yanıyor. Ancak kendi ulusal para birimlerinin bir günde değerini yüzde 95 oranında kaybeden insanlar için Bitcoin gibi geçici bir varlık bile daha cazip gelebiliyor. IMF’nin verilerine göre, Venezüella’daki enflasyon oranı bu yıl yüzde 1 milyon ile yılı kapatmak üzere ilerliyor. Spectator’s Business’in bir editörüne göre, Venezuelalılar Bitcoin’i çok seviyor, çünkü ülkelerinde kaos var. Çok fazla para bastığı için bir ekmek almak istediğinizde bir el arabası dolusu parayı yanınızda götürmek zorunda olduğunuz Zimbabwe’yi düşünebilirsiniz.

KRİPTO PARALAR MİLYARLARCA İNSAN İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Bitcoin kullanımı sadece Venezuela değil birçok ülkede artıyor. Çünkü Bitcoin, otoriter hükümetler altında yaşamak zorunda kalan insanların servetlerini korumanın bir yolunu sunuyor.  İran, Çin gibi yüksek sansürün olduğu ülkelerdeki insanlar devlet sansürünü atlamanın bir yolu olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanmayı tercih ediyor. Böylece yaptıkları işlemleri onları sürekli gözetleyen gözlerden kaçırmış oluyorlar. Zcash, Dash, Litecoin ve Monero gibi kripto para birimleri insanların bir bankaya ulaşamadıklarında bile servetlerine erişmelerini sağlayor ve SMS ile havale yapmalarına bile izin veriyor. Bu, mültecilerin ödeme alabileceği ve finansal sisteme dahil olabilecekleri anlamına geliyor.

Şu anda dünyanın yüzde 1’inden azı Bitcoin kullanıyor. 40 milyondan fazla Bitcoin kullanıcısı olmadığını öngörülüyor. Yani Bitcoin bir saygın sosyal medya platformu kadar bile henüz güçlü değil. Bununla birlikte dünyanın yüzde 50’sinden fazlası otoriter rejimlerde yaşamak zorunda. Gladstein’a göre Bitcoin kimisi için kullanıcı dostu gibi görünmeyebilir, ancak gelişmiş altyapı, mobil cüzdanlar, SMS ödemeleri, daha iyi borsalar ve eğitim ile otoriter ülkelerde yaşayan 4 milyar insanın hayatında bir fark yaratabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner